آموزش تصویری شبکه کردن چند کامپیوتر

زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

آموزش تصویری شبکه کردن چند کامپیوتر

بک لینک چیست

طریقه شبکه کردن چند کامپیوتر به یکدیگر یکی از اقداماتی است که یادگیری آن معمولا در ادارات و شرکت‌ها به کار می‌آِید. وصل کردن چند کامپیوتر به یکدیگر را شبکه کردن آن‌ها می‌گویند. شبکه کردن کامپیوتر‌ها باعث ساده شدن ارتباط و تعامل میان سیستم‌های مختلف در یک مجموعه می‌شود. به کمک اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر می‌توان اینرنت را میان آن‌ها همرسان کرد یا از پرینترها، اسکنرها و برخی دیگر از وسایل الکترونیکی به صورت مشترک استفاده کرد.

با فراپیام در این مقاله همراه باشید تا پس از ارائه توضیحات در مورد مزایای شبکه کردن چند کامپیوتر به یکدیگر در مورد طریقه انجام این کار هم توضیحاتی برای شما ارائه دهیم.

مزایای شبکه کردن چند کامپیوتر

مطمئنا شبکه کردن چند کامپیوتر به یکدیگر مزایایی دارد که این اقدام تا به این حد امروزه محبوبیت پیدا کرده و شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف وابستگی شدیدی به آن پیدا کرده‌اند. با هم به سراغ بیان این مزایا می‌رویم:

افزایش ارتباط و دسترسی به اطلاعات

ارتباط پیدا کردن و دسترسی به اطلاعات یکدیگر در یک شبکه کامپیوتری تا قبل از توسعه این روش کاملا غیرممکن بود. امروزه با توسعه روش‌های وصل کردن چند کامپیوتر به یکدیگر امکا ارتباط برقرار کردن میان چند کاپیوتر کاری نه چندان دشوار شده است. از طرفی دسترسی‌ها به اطلاعات یکدیگر بر روی سیستم‌های همدیگر کار آسانی شده است و کامپیوتر‌ها به سادگی می‌توانند ابه طلاعات اعم از فایل‌های گوناگون دسترسی داشته باشند.

دسترسی به منابع به شکل راحت‌تر

شرکت‌های بزرگتری که منابع اطلاعاتی بسیاری تولید می‌کنند نیاز دارند تا این منابع به سادگی همرسان شوند. یادگیری طریقه شبکه کردن چند کامپیوتر برای این شرکت‌ها می‌تواند کمک بسیاری به همرسان کردن منابع اطلاعاتی مختلف انجام دهد.

انعطاف‌پذیر بودن

این تکنولوژی یکی از تکنولوژی‌های بسایر انعطاف‌پذیر محسوب می‌شود. شما می‌توانید بدون دردسر فایل‌های یکیگر را به اشتراک بگذارید و حتی بر روی سرعت سیستم‌های یکدیگر نیز تاثیر بگذارید. به سادگی می‌توانید این اتصال را انجام دهید و هرزمان که اراده کنید می‌توانید این اتصال را قطع کنید.

ارازن‌قیمت بودن

شبکه ردن چند کامپیوتر به یکدیگر معمولا کار گرانقیمتی محسوب نمی‌شود. معمولا به یک مودم یا کابل LAN برای وصل کردن سیستم‌ها به یکدیگر و همرسان کردن فایل‌ها و اطلاعات نیاز دارید.

صرفه‌جویی در فضای کامپیوتر

اگر چند کامپیوتر را به یکدیگر وصل کنید و فایل‌ها و اطلاعات را میان آن‌ها به اشتراک بگذارید مسلما در فضای کامپیوتر‌ها صرفه‌جویی بسیاری صورت می‌گیرد.

طریقه شبکه کردن چند کامپیوتر

حال که با مزایای شبکه کردن چند کامپیوتر با یکدیگر آشنا شدید به شراغ روش‌های انجام این کار می‌رویم اولین روش شبکه کردن چند کامپیوتر استفاده از روش Ad-Hoc است.

طریقه Ad-Hoc جهت شبکه کردن چند کامپیوتر

قبل از استفاده از این روش به خاطر داشته باشید که شما به یک کارت شبکه وای‌فای نیاز دارید. کارت شبکه وای‌فای برای کامپیوترها ممکن است قدیمی یا به شکل کارت شبکه زیر باشند. کارت زیر به شکل یو اس بی است اما بعضی از کارت شبکه‌های کامپیوتر‌های رومیزی به شکل داخلی و بر روی مادربورد نصب می‌شوند.

مرحله اول

اگر قصد شبکه کردن چند لپتاپ را دارید باید در نظر داشته باشید که لپتاپ‌ها دارای کارت شبکه وای‌فای هستند و نیازی به خریداری کارت شبکه خارجی برای آن‌ها ندارید.

فراموش نکنید که قبل از شبکه کردن چند کامپیوتر باید مطمئن شوید که کامپیوتر شما کارت‌های شبکه را به خوبی شناسایی کرده است. برای اطلاع از اینکه آیا این کار انجام شده یا خیر بر روی My Computer خود کلیک راست کنید و وارد Properties شوید. اینجا جایی است که می‌توانید به راحتی تمام قطعات یا دیوایس‌هایی که به لپتاپ یا کامپیوتر شما متصل است مشاهده نمایید. همچنین به سادگی می‌توانید درایور‌ها را از همینجا به‌روز‌رسانی و نصب کنید.

برای اینکه مطمئن شوید آیا کامپیوتر شما کارت شبکه را شناسایی کرده است یا خیر گزینه Network Adapter را انتخاب کنید. اگر کارت شبکه یا کارت شبکه‌های شما شناسایی شده باشد زیر همین زبانه نشان داده می‌شود. در تصویر مشاهده می‌کنید که دو کارت شبکه یکی به صورت LAN و دیگر کارت شبکه وای‌فای شناسایی شده است.

آموزش شبکه کردن چند کامپیوتر

مرحله دوم

در این مرحله باید کارت شبکه را روشن کنید. اگر از لپتاپ استفاده میکنید معمولا لپتاپ‌ها دارای دکمه روشن و خاموش کردن وای فای هستند. برای اینکه از طریق ویندوز وای فای خود را روشن کنید به مسیر Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center بروید و طبق عکس به Change Adaptor Setting بروید و کارت شبکه وای فای خود را روشن کنید.

آموزش تصویری شبکه کردن کامپیوتر

مرحله سوم

در سیستم دوم نیز چک کنید که وای فای روشن باشد. به مسیر Network And Sharing Center بروید. گزینه‌های مشخص شده بر روی عکس را انتخاب کنید و Next را انتخاب کنید.

شبکه کردن چند سیستم

مرحله چهارم

در این مرحله شما باید یک هات‌اسپات درست کنید. طبق عکس یک نام برای انتخاب کنید و حتما برای آآن رمز عبور مشخص کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید هر شخصی به سادگی می‌تواند به شبکه شما وصل شود. حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد استفاده از اینترنت و در صورت خبره بودن می‌تواند به فایل‌های شما نیز دسترسی پیدا کند.

پس از اینکه رمز عبور و نام را مشخص کردید حالا اد هاک شما ساخته شده است. برای استفاده از شبکه‌ای که درست کرده‌اید می‌توانید به My Computer رفته و بر روی گزینه Network که در عکس مشخص شده است کلیک کنید. جهت اینکه بتوانید اینترنت را بین این چند کامپیوتر به اشتراک بگذارید می‌توانید به مسیر Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center بروید و سپس با کلیک کردن بر روی گزینه Change Adaptor Setting و انتخاب اد هاکی که ساخته‌‌‌‌‌اید و کلیک بر روی گزینه Properties و انتخاب گزینه اول در تب Sharing می‌توانید اینترنت را به اشتراک بگذارید.

شبکه کردن سیستم ها

طریقه شبکه کردن چند کامپیوتر به روش Home Group

یکی دیگر از روش‌های رایج در متصل کردن چند کامپیوتر به یکدیگر استفاده از شبکه هوم گروپ است. در این بخش به سراغ طریقه شبکه کردن کامپیوتر ها به این روش رفته‌ایم.

شبکه هوم گروپ Home Group چیست؟

قبل از اینکه به سراغ توضیح اینکه چگونه با استفاده از هوم گروپ چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنید به بیان چند نکته می‌پردازیم:

چند نکته

  • اگر قبلا شبکه هوم‌گروپ بر روی سیستم خود ایجاد کرده‌اید نیازی به ساخت شبکه هوم گروپ جدید ندارید و می‌توانید به آن جوین شوید.
  • اگر کامپیوترتان به دامنه یا دامین وصل است نمی‌توانید هوم گروپ جدید بسازید. توجه داشته باشید که نمی‌توانید فایل‌ها و اطلاعات و پرینتر‌ها را به اشتراک بگذارید اما می‌توانید به فایل‌های سیستم‌های دیگر دسترسی داشته باشید.
  • شبکه ورک گروپ تنها برای همان اکانتی که هوم گروپ را ساخته‌اید قابل استفاده است و برای اینکه اکانت‌های دیگر هم از هوم گروپ استفاده کنند بایستی با همان اکانت به هوم گروپ خود به این روش جوین شوید: مای کامپیوتر را باز کنید. بر روی Change Homegroup Setting کلیک کنید و تنظیمات مربوط به فایل‌ها و به اشتراک‌گذاری آن‌ها را انجام دهید.

فعال کردن TCP/IPV6

برای ساختن هوم گروپ خانگی نیاز به فعال کردن TCP/IPV6 دارید. برای اینکار دکمه ویندوز و دکمه X را با هم فشار دهید. حال گزینه Change Adaptor Option را انتخا بکنید. سپس بر روی Properties کارت شبکه فعالتان کلیک کرده تب نتورکینگ را انتخاب کنید و گزینه Internet Protocol Vesrsion 6 را طبق عکس Ok کنید.

5

شبکه کردن کامپیوترها با هوم گروپ

ابتدا عبارت Homegroup را در تسکبار سرچ کنید. تنظیمات دسترسی به شبکه را تغییر داده و Private را انتخاب کنید. این پنجره هنگامی که به وایرلستان وصل می‌شوید نمایش داده می‌شود.

6

پس از سرچ کلمه Homegroup اگر برای اولین بار در حال استفاده این روش باشید گزینه Create Homegroup دیده می‌شود. اما اگر قبلا ساخته شده باشد با گزینه Join Now مواجه خواهید شد.

7

حال چه شبکه خانگی را به تازگی ایجاد کنید چه جوین شده باشید با پنجره زیر مواجه خواهید شد. در این پنجره مواردی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید نمایش داده می‌شود. مواردی که می‌خواهید به اشتارک بگذارید را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.

8

حال با یک رمز عبور مواجه می‌شوید. این رمز را جایی یادداشت کنید یا آن را پرینت بگیرید.

9

این رمز عبور را با دوستان یا همکاران خود به اشتراک بگذارید. برای اینکه آن‌ها بتوانند وارد شبکه خانگی شوند:

  • وارد Home group شوید.
  • بر روی join now و سپس next کلیک کنید
  • فایل‌هایی که می‌خواهید همرسان کنید را انتخاب کنید
  • رمز عبور خود را وارد کنید و پایان

امیدواریم از مطالعه این بلاگ پست لذت برده باشید. لطفا جهت بهتر شدن هر چه بیشتر پست‌های شبکه دانش فراپیام با ارائه نظرات و پیشنهادات خود ما را در این امر یاری کنید.

نویسنده: تیم محتوای فراپیام

								
برچسب ها :
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دمو