همه چیز درباره حسابداری فروشگاهی

تیم محتوای فراپیام
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

حسابداری فروشگاهی

هر فروشگاهی که محصولاتی را به‌صورت عمده خریداری کرده و آن را به صورت خرده در اختیار مشتریان و مصرف کنندگان نهایی قرار دهد، یک شرکت بازرگانی محسوب می‌شود. این شرکت‌ها برای محاسبه سود و زیان حاصل از فعالیت خود به ثبت تمام حساب‌های خرید و فروش خود نیاز دارند. به همین خاطر در این مطلب می‌خواهیم در مورد حسابداری فروشگاه و نحوه انجام آن به بحث و بررسی بپردازیم.لطفاً با ما همراه باشید.

حسابداری فروشگاه چیست؟

اگر شما اهل بازار باشید و سابقه اداره یک فروشگاه را داشته باشید، حتماً می‌دانید که یادداشت کردن تمام خریدها، فروش‌ها، مقدار سود، مقدار زیان، موعد پرداخت یا گرفتن چک‌ها، حساب‌های نسیه و امانی، موجودی کالا یا انبار و …… جزو ضروریات فعالیت یک فروشگاه است.لازم به ذکر است فروشگاه ساز اینترنتی ویترین محصول فراپیام با قابلیت یکپارچگی خود مدیریت این مواد را بسیار آسان کرده است.

به انجام این عملیات و یادداشت کردن این موارد «حسابداری فروشگاه» گفته می‌شود که نبود آن، ضررهای مالی فراوان و ورشکستگی را به همراه خواهد داشت. امروزه تمام فروشگاه‌ها با روش‌های نوین به حساب‌های کاری خود رسیدگی می‌کنند که در نتیجه آن می‌توان به تمام سود و زیان حاصل از فعالیت یک فروشگاه پی برد.

چرا به حسابداری در فروشگاه نیاز داریم؟

حسابداری فروشگاهی

وقتی کسی می‌خواهد یک فروشگاه برای فروش مواد غذایی، پوشاک، لوازم منزل، کالای دیجیتال، زیوآلات و ….. راه‌اندازی کند، اولین هدف او از ایجاد این فروشگاه، امرارمعاش و سود بردن از فروش محصولات در کنار خدمت‌رسانی به جامعه است. حال تصور کنید که شخصی فروشگاه خود را راه‌اندازی کند اما خرید و فروش‌های آن را اصلاً یادداشت نکند.

پس از یک ماه چه اتفاقی برای این کسب‌وکار می‌افتد؟  بنظر می‌رسد در یک ماه اتفاق خاصی نمی‌افتد اما پس از گذشت چند ماه، حتماً آن کسب‌وکار ورشکست می‌شود. دلیل این ورشکستگی هم صرفاً به نداشتن حساب و کتاب مربوط می‌شود. بنابراین داشتن یک بخش حسابداری در فروشگاه ضرورت است و اگر نباشد، راه‌اندازی کسب‌وکار مبتنی بر فروش دچار نقص و نابودی خواهد شد.پیشنهاد می کنیم مقاله حسابداری چیست را مطالعه بفرمایید.

حسابداری فروشگاه چگونه انجام می‌شود؟

حسابداری فروشگاه از دیرباز به صورت دستی و دفتری انجام مي‌شد. هنوز هم مغازه‌های کوچک از حساب دفتری برای حسابداری فروشگاه خود استفاده می‌کنند. در این نوع از حسابداری، کلیه خرید و فروش‌ها (قیمت خرید، قیمت فروش، محاسبه سود) در یک دفتر یادداشت می‌شود و به صورت هفتگی یا ماهانه توسط صاحب مغازه یا فروشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

صاحب مغازه پس از بررسی دفتر به سود و زیان حاصل از فعالیت خود پی می‌برد و می‌تواند برای خرید محصولات تازه اقدام کند. اما امروزه با توجه به اینکه فروشگاه‌ها حالت تخصصی پیدا کرده‌اند و بزرگتر از فروشگاه‌های قدیمی هستند، حساب‌های بیشتر و پیچیده‌تری نسبت به گذشته دارند. به همین خاطر حساب دفتری دیگر جوابگوی نیاز فروشگاه‌های امروزی نیست.

حسابدار
با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و استفاده گسترده از رایانه در حسابداری‌ها، امروزه صاحبان فروشگاه‌ها از نرم ‌افزار حسابداری فروشگاهی برای یادداشت کردن تمام محاسبات کاری خود استفاده می‌کنند. در فروشگاه‌های امروزی تنها صاحب مغازه نیست که به حساب‌ها دسترسی دارد، بلکه معمولاً افرادی نیز به عنوان فروشنده استخدام می‌شوند که بخشی از امر محاسبات و یادداشت‌ها بر عهده آن‌ها قرار می‌گیرد.

نرم‌افزار این امکان را به فروشگاه می‌دهد تا تمام حساب‌ها توسط تمام فروشنده‌ها در یک سیستم جامع ثبت و محاسبه شود. از جمله مزایای نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ثبت تمام اطلاعات مشتریان به همراه حساب آن‌ها
  • قابلیت صدور پیش‌فاکتور برای مشتریان
  • قابلیت ارائه فاکتورهای چاپی برای مشتریان و ذخیره آن‌ها در سیستم
  • قابلیت ثبت چک‌ها و یادآوری زمان پاس کردن یا پاس شدن آن‌ها
  • قابلیت ارتباط با دستگاه‌های بارکدخوان
  • قابلیت کنترل موجودی‌های انبار
  • قابلیت ارائه گزارشات روزانه، ماهانه و سالانه فروش
  • محاسبه پرداختی حقوق کارکنان
  • و …..

 آیا نرم‌افزارهای حسابداری با هم تفاوت دارند؟

نرم‌افزارهای زیادی برای امور حسابداری طراحی شده‌اند که هریک برای محیط کاری خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً نرم‌افزارهای حسابداری صنعتی برای محیط‌های تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نرم‌افزارهای حسابداری مالیاتی هم برای محیط‌های مناسب است که پرداخت مالیات در آن‌ها جزو امور ضروری است.

برخی از این نرم‌افزارها برای محاسبات شرکتی و تولیدی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما معمولاً برای حسابداری فروشگاه از نرم‌افزارهای حسابداری مالی استفاده می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

نتیجه‌گیری

تمام کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ برای مدیریت حساب‌های خود به حسابدار و نرم‌افزارهای حسابداری نیاز دارند.در آخر پیشنهاد می کنیم مقاله اصول حسابداری را هم بخوانید.

نویسنده: تیم محتوای فراپیام

								
برچسب ها :
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ