قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی این مقاله را بخوانید

احسان مهدیزاده
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی این مقاله را بخوانید

راه اندازی فروشگاهاینترنتی

در حال حاضر ما در عصر فروشگاه‌های الکترونیکی زندگی می‌کنیم. عصری که فعالیت‌های تجاری آنلاین در مقایسه با فروشگاه‌های سنتی با سرعت بیشتری رشد می‌کنند. با توجه به محبوبیت و میزان فروش بالاتر فروشگاه‌های اینترنتی نسبت به سنتی، امروز دیگر فروشگاه‌های محلی خرده‌فروشی، سازندگان صنایع‌دستی و حتی وبلاگ‌نویسان شروع به فروش محصولات و خدمات خود به صورت آنلاین کرده‌اند به همین دلیل فراپیام از نرم افزار فروشگاه ساز اینترنتی ویترین رونمایی کرد، اما چه عواملی دقیقاً در موفقیت یا عدم موفقیت یک فروشگاه آنلاین تاثیر دارد؟

در میان عوامل متعدد و مختلفی که می‌تواند باعث موفقیت یک فروشگاه گردد داشتن یک وب‌سایت و استراتژی خوب می‌تواند نقش چشمگیری در به موفقیت رسیدن فروشگاه ‌آنلاین ایفا کند. بدون این عوامل ممکن است روند ایجاد فروشگاه اینترنتی‌تان با موفقیت طی نشود زیرا؛ از کارایی کمتری نسبت به آن‌چه که باید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشد برخوردار هستید. با توجه به اخبار و شنیده‌های حاکی از کسب درآمد انبوه مردم از طریق اینترنت، بسیاری از کارآفرینان مشتاق شدند تا با ایجاد یک فروشگاه اینترنتی تجارت خود را گسترش دهند.

با این حال بسیاری از افراد که اقدام به انجام چنین کارهایی می‌کنند قبل از شروع ساخت سایت تجاری خود باید چند مورد خاص را در نظر بگیرند، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از فراپیام برای شما مطالبی را ارائه دهیم که لازم است قبل از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی این مطالب را بخوانید.

قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی این مطالب را بخوانید

راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین مرزهای قابل توجهی نسبت به داشتن یک فروشگاه فیزیکی یا سنتی دارد برای مثال؛ اجاره برای پرداخت ندارد و شما حتی از خانه خود می‌توانید به میلیون‌ها مشتری رسیدگی کنید، با این حال برای اینکه بتوانید در این زمینه کاری به موفقیت برسید بهتر است تا  نکات کلیدی برای شروع این تجارت را بلد باشید.  شما برای موفق شدن در زمینه فروشگاه آنلاین به یک محصول عالی، یک وب سایت کاربر پسند و یک برنامه جامع بازاریابی نیاز خواهید داشت.

 1. در مورد هر آنچه میخواهید بفروشید تصمیم بگیرید

اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه آنلاین را دارید احتمالاً از قبل ایده‌ای برای فروش محصولاتتان در ذهن داشته‌اید. این نکته را به خاطر بسپارید که از آنجا که در این گونه فروشگاه‌ها امکان مشاهده حضوری اجناس وجود ندارد، باید شیوه‌های نوین جذب مشتری و فروش آن را به خوبی یاد بگیرید. شما باید عاشقانه به ارزش محصول خود ایمان داشته باشید در غیر اینصورت برقراری ارتباط با مشتری برایتان دشوار خواهد شد. به منظور  رسیدن  به این خواسته ما در اینجا تعدادی سوال برای شما طرح کرده‌ایم که شما به عنوان صاحب یک فروشگاه اینترنتی هر وقت توانستید به آنها به خوبی پاسخ دهید مطمئن باشید که در تجارتتان موفق خواهید شد.

راه اندازی فروشگاه آنلاین

 • آیا قرار است از هر کالا موجودی بیش از یک و یا بیشتر داشته باشید؟ یا قرار است محصولاتتان منحصر به فرد(به عنوان مثال آثار هنری) باشند؟
 • آیا شما می‌خواهید طیف‌گسترده‌ای از محصولات را بفروشید؟ یا قصد دارید در یک زمینه تخصصی کار کنید؟
 • آیا خودتان محصول را خلق می‌کنید و یا اینکه یک تامین کننده مطمئن را برای این کار در نظر دارید ؟
 • در مورد نحوه ارسال محصول تصمیم بگیرید برنامه‌ای برای حمل و نقل کالا از فروشگاهتان به درب منزل خریدار داشته باشید.
 1. دلیل تمایز خود را از رقیبان بشناسید

دانستن این که قصد دارید چه محصولی را در فروشگاه‌تان بفروشید تنها بخشی از هر آنچه است که باید قبل از تاسیس یک فروشگاه اینترنتی بدانید.  شما باید بفهمید که چه چیزی دقیقاً خدمات شما را از سایر خدمات مشابه و با تجربه‌تر متمایز می‌کند؟ و دلیل این که افراد باید بین شما و رقیبتان شما را انتخاب کنند چیست؟. چرا زمانی که با اینکه صدها فروشگاه اینترنتی دیگر مانند شما و خدماتتان وجود دارد باز هم مشتریان باید خدمات شما را ترجیح دهند؟.

 • اندازه رقابت

بهتر است تا زمانی که به وب‌سایت‌هایی که با آن‌ها رقابت می‌کنید نگاه نکرده‌اید، فقط به فروش یک خط تولید خاص بپردازید. همچنین شما باید بازارهای آنلاینی را که قصد دارید محصولات خود را در آن‌ها تبلیغ کنید را در نظر بگیرید و و این پرتال‌ها را همواره بررسی کنید.

 • محصولی اصیل و واقعی را ارائه دهید

اگر مشغول به فروش صنایع دستی و آثار هنری هستید اصالت کار شما همان محصولاتی است که به صورت دستی تولید می‌کنید و همین محصولاتتان شما را از رقیبانتان متمایز می‌کنند.

 • ارائه تخصصی

شاید موضوع کیفیت بتواند شرکت شما را از سایر رقبا متمایز کند، میزان تخصص شما در مورد کالایی که آن را می‌فروشید می‌تواند باعث جذب مشتری گردد.

 • اتخاذ یک شیوه خرید کاربر‌پسند

حتی اگر محصول شما شباهت زیادی به سایر فروشگاه‌های آنلاین دیگر دارد، باز هم می‌توانید با سرگرم‌کننده و آسان کردن تجربه خرید از فروشگاهتان، تجارتتان را متمایز کنید. اطمینان حاصل کنید که کاربران به راحتی می‌توانند سایت شما را مرور کنند، به‌اشتراک بگذارند و خرید خود را به راحتی به ثبت برسانند.

 1. فروش اقلام در مقیاس کوچک

در دنیای واقعی عاقلانه است که قبل از راه‌اندازی یک فروشگاه بزرگ، محصولات خود را از طریق سایر مراکز کم‌تعهدتر مانند؛ نمایشگاه‌های صنایع دستی و بازارهای فرار به فروش برسانید. همین امر برای فروش آنلاین نیز صادق است. سعی کنید تا قبل از تاسیس یک فروشگاه آنلاین محصولات خود را به صورت جداگانه از طریق اینستاگرام و یا سایر رسانه‌های اجتماعی به فروش برسانید تا متوجه شوید اصلاً محصولتان فروش دارد یا خیر. شما با انجام این کار می‌توانید متوجه شوید که:

 • چه کسانی محصولات شما را خریداری می‌کنند؟
 • مشتریان چقدر حاضرند برای خدمات و محصولات شما بپردازند؟ همچنین با قیمت‌گذاری مختلف فروش محصولاتتان را آزمایش کنید.
 • رضایت مشتریان از خدماتتان چگونه است؟
 1. یک طرح تجاری ویژه تهیه کنید

قبل از شروع فرآیند افتتاح فروشگاه آنلاین خود به منظور تهیه یک برنامه تجاری دقیق به اندازه کافی وقت صرف کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا مراحلی را برنامه‌ریزی کنید که که باعث موفقیت در کسب و کارتان می‌شود. شما باید هزینه عملکرد خود را مشخص نمایید و و یک استراتژی بازاریابی را برای خود به درستی ترسیم کنید. در طی انجام این کار همواره باید این عوامل را در نظر داشته باشید:

 • هزینه‌های تولید و یا بستن قرارداد با تولید کننده را مد نظر داشته باشید.
 • هزینه حمل و نقل.
 • مالیات.
 • دستمزد کارمندان، در صورت وجود.
 • هزینه های رزرو نام دامنه و خدمات میزبانی سایت شما.
 1. ثبت نام دامنه

 اسمی انتخاب کنید که علاوه بر اینکه کوتاه و گیرا باشد به راحتی نیز به خاطر سپرده شود. این نام باید منحصر به فرد باشد، زیرا شرکت‌ها و فوشگاه‌های قدیمی‌تر قبلا از نام‌های ساده استفاده کرده‌اند، برای همین شما به یک نام خاص نیاز دارید.

مدیریت فروشگاه اینترنتی

اگر اسم مد نظرتان از قبل مورد استفاده قرار گرفته است پس خلاق باشید، اعداد را هجی کنید، یک کلمه کوچک به آن نام اضافه کنید یا راه‌های دیگر را امتحان کنید.اگر نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده باشد سرویس ثبت دامنه به شما پیشنهاداتی را با مضمون کلماتی نزدیک به آنچه می‌خواستید ثبت کنید ارائه می‌دهد.

 1. انتخاب یک سیستم مناسب برای مدیریت محتوای فروشگاه

در واقع سیستم‌های مدیریت محتوای وب‌سایت‌ها سیستم‌هایی آماده برای کار هستند که طراحی آن‌ها بسته به زمینه‌ای که می‌خواهید در آن مشغول به کار شوید با یکدیگر متفاوت‌اند. به طور کلی هر فرد و یا شرکت در حال ظهور بدون داشتن تجربه در برنامه ریزی و ساخت سایت دیگر می‌تواند فروشگاه آنلاین خود را با هزینه بسیار کم خریداری کرده و در آن اقدام به فعالیت نماید. بهتر است ابتدا با توجه به نوع کاری که قرار است در آن فعالیت کنید تصمیم بگیرید که بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا برای تجارت شما کدام یک است، برای مثال؛ وردپرس، جوملا و یا دروپال.

نتیجه‌گیری

همانطور که در طول این مقاله از فراپیام به شما توضیح دادیم نکات زیادی وجود دارند که شما باید قبل از از تاسیس یک فروشگاه آنلاین آن‌ها را در نظر بگیرید. همچنین لازم به ذکر است که به شما بگویم هر آن‌چه که در این مقاله به شما توضیح دادیم، تازه ابتدای راه شما محسوب می‌شود و هنوز باید مسیر طولانی را به منظور به موفقیت رساندن فروشگاه اینترنتی‌تان طی کنید. به شما اطمینان می‌دهیم که اگر قبل از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی این مطالب را بخوانید قطعاً به نتایج قابل قبولی دست خواهید یافت. امیدواریم که مطالب ارائه شده در این مقاله در خصوص راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی مورد توجه شما دوستان عزیز و محترم شرکت نرم افزاری فراپیام واقع شود.

نویسنده: احسان مهدیزاده

								
برچسب ها :
0 0 رای ها
رتبه
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ دمو