چگونه مشتریان خود را به شریک تجاری تبدیل کنیم؟

احسان مهدیزاده
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

شریک تجاری

چگونه مشتریان خود را به شریک تجاری تبدیل کنیم

این روزها مشتریان انتظارات زیادی از مشاغل دارند.به عنوان مثال در شرکت های نرم افزاری انتظارت آنها صرفا به ارائه محصول نرم افزار مالی یا خدمات عالی با قیمت مناسب ختم نمی­شود و تمایل دارند که شریک تجاری شما باشند. شما نیز در کسب و کار خود باید از این انتظارات فراتر رفته تا واقعا از رقبای خود متمایز شوید و نظر مشتریان وفادار را به خود جلب کنید.

ارائه خدمات عالی به مشتری یک شروع است اما شما باید طوری رفتار کنید که مشتریان احساس کنند با شما در یک تیم هستند. اما برقراری ارتباط و جلب اعتماد مشترک یا انتظارات سودمند متقابل چگونه حاصل می­شود؟ در این مقاله از فراپیام قصد داریم به شما بیاموزیم که چگونه مشتریان خود را به شریک تجاری تبدیل کنید.

اهمیت حضور مشتریان در جایگاه شریک تجاری

ما در یک بازار کاملا رقابتی زندگی می­کنیم و به همین دلیل انتظارات مشتریان از کسب و کار شما روز به روز در حال افزایش است. آنها خواهان محصولات با کیفیت، با قیمت­ های مناسب و یک تجربه عالی از خرید هستند. اگر شما می­خواهید که مشتریان را به شریک تجاری تبدیل کنید باید کارهایی فراتر از این مسائل انجام دهید.

تاکنون به این فکر کرده ­اید که چرا وفاداری اینقدر مهم است؟ طبق شرکت مشاوره مدیریت جهانی، Bain and Co، مشتریان تکراری ۶۷ درصد بیشتر از مشتریان جدید هزینه می­کنند. این هم به دلیل معاملات بزرگ­تر و هم به دلیل خرید مکرر است.

حتی افزایش پنج درصد در حفظ مشتریان می­تواند به سود بیش از ۲۵ تا ۱۰۰ درصدی منجر شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم به مشتریان خود ارزش می­دهید تا آنها را بیشتر برای خرید و وفاداری به برند شما ترغیب کنید.

در اینجا از معامله­ گران فارکس برای شما مثالی می­زنیم: اگر این معامله­ گران بخواهند موفق شوند، نمی­توانند فقط بر روی نتایج کوتاه مدت تمرکز کنند. در عوض آنها باید برای دستیابی به موفقیت دراز مدت به طور مداوم روی توسعه و تکمیل استراتژی تجارت خود کار کنند.

این مثال در مورد مشتریان نیز صدق می­کند. برای اینکه مشتریان به شریک تجاری تبدیل کنید نباید صرفا روی فروش فعلی خود تمرکز کنید. بلکه باید یک استراتژی بلند مدت را در نظر بگیرید که به شما در برقراری روابط قوی با مشتریان کمک کند.

فقدان یک بینش واقعی در مورد حفظ مشتریان می­تواند یک سازمان را زمانی دچار شکست نماید که رقابت شدید است و اخلال­گران در هر گوش ه­ای حضور دارند. در حقیقت اگر شرکت ­ها به مشتریان اعتماد کنند می­توانند آنها را به شرکای استراتژیکی تبدیل کنند که به آنها در نوآوری کمک ِبسیاری می­نماید.

همکاری با مشتریان و گوش دادن به ایده­ های آنها در هر مرحله از توسعه محصول و خدمات جدید، آنها را بسیار راضی و خوشحال خواهد کرد. به دنبال این رضایت، مشتریان در مورد شرکت و محصولات آن با دوستان خود صحبت کرده و با ارائه بینش بیشتر در مورد خود و ایده ­های جدید، به فروش محصولات شما کمک زیادی می­نمایند.

چگونه مشتریان را در جایگاه شریک تجاری قرار دهیم:

شراکت با مشتری

با بکارگیری استراتژی­ های زیر شما می­توانید مشتریان را به شریک تجاری تبدیل کرده و کسب و کار خود را از این طریق تا حد زیادی بهبود بخشید،به خصوص اگر از نرم افزار فروشگاه ساز اینترنتی استفاده می کنید.

– ارائه ارزش افزوده

با افزودن ارزش واقعی و ایجاد مشارکت حقیقی با مشتریان خود، می ­توانید آنها را ترغیب کنید که نه تنها محصول یا خدمات شما را خریداری نمایند، بلکه این امر باعث می­شود که آنها برای خرید بیشتر رجوع کرده و شما را به دوستان و همکاران خود معرفی کنند. بدین ترتیب آنها می­توانند به عنوان بهترین فروشنده شما تلقی شوند.

تمام کاری که شما در مورد این ارزش باید انجام دهید این است که بتوانید چیزی را به مشتری خود ارائه دهید که او نتواند در جای دیگری آن را به دست آورد. شما باید در ازاء وقت، تجارت و وفاداری به آنها پاداش دهید. این پاداش می­تواند ارائه یک بینش مفید باشد یا کوپن و یا اطلاع رسانی در مورد یک رویداد خاص و شاید هم برخی از مشاوره ­ها. شک نداشته باشید این تلاش ما تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد.

برای این کار یعنی تبدیل کردن مشتری به شریک تجاری، شما باید کمی از منافع شخصی خود صرف نظر کنید تا ایجاد رابطه بین طرفین به خوبی پیش رفته و مشتریان شما نیز باور کنند که آنها در تجارت شما جایگاهی خاص دارند.

با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید

ارتباطات برای حضور مشتری در جایگاه شریک تجاری بسیار حائز اهمیت است. اگر می­خواهید در ایجاد یک رابطه قوی موفق باشید، باید با مشتریان تعامل داشته باشید. تعامل منظم نه تنها در اعتماد سازی شما با مشتریان کمک می­کند بلکه می­توانید همیشه رضایت او را حاصل نمایید.

استانداردهای خدمات باید به طور پیوسته در حال بهبود باشند و شما نیز باید همیشه معطوف به تأمین نیازهای مشتریان خود باشید. در حالی که محصولات یا خدمات شما مهم هستند، اما نمی­خواهید که تجربه بخش دیگری از سفر مشتری را تضعیف کنید. طبق گزارش RightNow، ۹۹ درصد از مشتریان در پی یک تجربه ضعیف، به شرکت رقیب روی آوردند.

همواره اطمینان حاصل کنید که اطلاعات صریح و روشنی را در مورد محصولات و خدمات خود ارائه می­دهید و سعی کنید همیشه در دسترس باشید تا از طریق کانال ارتباطات با مشتریان خود صحبت کنید. خواه این ارتباط از طریق تماس باشد یا وب سایت و یا شبکه­ های اجتماعی، در هر صورت در دسترس باشید تا بتوانید به طور سریع و کارآمد به نیازهای مشتریان پاسخ دهید.

– تعاملات واقعی را ارائه دهید

هنگام برقراری ارتباط با مشتریان خود، سعی کنید با آنها درست رفتار کنید. اگر کسی از خدماتی که دریافت نموده ناراضی باشد، آخرین چیزی که می­خواهد این است که با شخصی صحبت کند که واقعا در مورد مشکل پیش آمده نگران است و قصد حل کردن مشکل را در اسرع وقت دارد.

 اما اگر برخلاف این باشد و شما نتوانید شنونده خوبی برای مشتری باشید، مشتری این مسئله را برای دوستان و اطرافیان خود بازگو کرده و این در حالی که دهان به دهان می­چرخد می­تواند اعتبار شرکت شما را در دراز مدت از بین ببرد و از این رو برگرداندن اوضاع بسیار دشوار خواهد بود. پس همیشه در مورد شکایات مشتری صبور باشید حتی اگر مشتری عاقلانه رفتار نمی­کند.

– به بازخورد مشتریان اهمیت دهید

اگر شما واقعا می­خواهید که مشتریانتان احساس کنند شریک تجاری شما هستند، پس باید آنها را جدی بگیرید. از کنار بازخوردهای ارزشمند به راحتی رد نشوید و برای آنها ارزش قائل شوید تا از بروز مسائل بعدی جلوگیری شود. بر اساس درخواست­های منطقی رفتار کنید و سعی نکنید که فقط به سخنان آنان گوش دهید. در واقع شما باید بازخورد را فعالانه تشویق کنید. در این صورت به مشتریان اثبات خواهد شد که شما واقعا برای آنها به عنوان یک شریک تجاری، ارزش قائل هستید.

تبدیل مشتری به شریک

علاوه بر این، بازخورد مشتریان به شما کمک می­کنند تا ببینید که در چه قسمتی از سازمان باید تغییراتی اعمال شود. پس توجه داشته باشید و این تغییرات را با دقت پیگیری نمایید. لازم به ذکر است که مشتریان در حکم نیروی حیاتی کسب و کار شما هستند و شما نمی­خواهید که در درخواست­ های معقول و منطقی چشم­پوشی نمایید.

اگر به دنبال روش­ هایی برای جمع­آوری بازخوردهای اضافی هستید می­توانید نظرسنجی ­ها، ایمیل، خدمات مشتری و رسانه ­های اجتماعی را در نظر بگیرید.

– صداقت یک ضرورت است

صداقت در برقراری یک ارتباط موفق بسیار مهم است. مشارکت زمانی شکوفا می­شود که بر پایه­ ای از صداقت و اعتماد بنا شود.

برای ایجاد این اعتماد باید با مشتریان راحت باشید و به آنها در مورد تغییرات گسترده، چه خوب و چه بد هشدار دهید. برای مثال اگر قرار است که در محصولات و خدمات خود تغییراتی ایجاد نمایید و این روی مشتریان شما تأثیر می­گذارید، پس حتما آنها را به عنوان یک شریک تجاری در جریان بگذارید.

اعتماد میان مشاغل و مشتریان بسیار حساس است. در واقع آنها می­گویند که برای جبران یک تجربه منفی، دوازده تجربه مثبت لازم است. مهم نیست که تجارت شما تا چه حد بزرگ است، در حقیقت همیشه مهم است که با مشتریان خود صادق باشید. دقیقا همانگونه که آنها به محصولات و خدمات شما وفادار مانده­اند.

سخن آخر

از آنجایی که روش ­های فروش به طور فزاینده­ای در حال تکامل هستند و مشتریان نیز به انواع مختلفی تقسیم می­شوند پس باید به دنبال چیزی متفاوت از رابطه مشتری و تأمین کننده باشید. در میان موجی از ایده ­ها، ایده تبدیل مشتری به شریک تجاری یعنی بالا رفتن از یک نردبان متفاوت و در نتیجه موفقیت بیش از پیش شرکت و بهبود انتظارت و اعتماد مشتری می­تواند گزینه­ ای عالی باشد.

شاید مشتریان در پله­ های پایینی نردبان باشند و بتوانید به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنید اما نگهداری و حفظ آنها نیز دشوارتر از هر چیزی است. پس باید سعی کنید با تقسیم سخاوتمندانه تخصص و حل سریع مشکلات، اعتماد و وفاداری آنها را به دست آورید.

کارشناسان بر این باورند که برای تحقق یک رابطه شراکت طولانی مدت با مشتریان، شرکت­ها باید مشتریان را در جایگاه شریک تجاری خود قرار دهند. شما نیز می­توانید با توجه به استراتژی­ هایی که در بالا ذکر شدند، این اعتماد را صد چندان نموده و کسب و کار خود را تا حد زیادی بهبود بخشید.

از اینکه تا پایان یکی دیگر از مطالب فراپیام ما را همراهی نمودید، از شما سپاسگزاریم.

نویسنده: احسان مهدیزاده

								
برچسب ها :
0 0 رای ها
رتبه
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ دمو