پلتفرم های رایج فروشگاه اینترنتی و ویژگی های آنها

احسان مهدیزاده
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

پلتفرم های رایج فروشگاه اینترنتی و ویژگی های آنها

پلتفرم های رایج فروشگاه های اینترنتی

در دورانی که همه کارها با استفاده از اینترنت و تکنولوژی‌های پیشرفته انجام می‌شود سبک زندگی مردم تغییرات زیادی پیدا کرده است و دیگر برای کارهای حضوری زمان زیادی صرف نمی‌کنند. یکی از تغییرات بزرگی که در زندگی انسان‌ها به‌وجود آمده است تغییر در سبک خرید وسایل مورد نیازشان است زیرا این کار مزایای بیش‌تر نسبت به خرید حضوری دارد.

در خرید اینترنتی می‌توانید هرقدرکه می‌خواهید ویژگی‌های محصول موردنظرتان را بررسی کنید و برای آن زمان بگذارید بدون آن که تحت تاثیر استرس و فشار ناشی از تبلیغات فروشنده قرار بگیرید. از آن‌جایی که تعداد فروشگاه‌های اینترنتی که ارائه دهنده محصول مورد نظر شما هستند زیاد است می‌توانید به راحتی قیمت آن‌ها را مقایسه کرده و مقرون به‌صرفه‌ترین آن را بخرید.

در خرید حضوری شما می‌توانید به فروشگاه‌هایی که در نزدیکی محل زندگی شما هستند مراجعه کنید و اگر بخواهید از شهر دیگری خرید کنید باید زمان و هزینه بیش‌تری صرف این کار کنید اما در خرید اینترنتی بدون آن که از خانه‌تان بیرون بروید می‌توانید فروشگاه‌های شهرهای دیگر را ببینید و محصولی که نیاز دارید را سفارش بدهید.

تمام این موارد و هزاران موارد دیگر سبب شده تا تعداد، فعالیت و رقابت فروشگاه‌های اینترنتی برای جذب مشتری روزبه‌روز بیشتر شود اما یک فروشگاه اینترنتی خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا بتواند اعتماد مخاطبان را به خود جلب کند و در فروش محصولات خود موفق باشد؟در این مقاله از فراپیام قصد داریم ویژگی‌های مناسب یک پلتفرم خوب فروشگاه اینترنتی را برای بیان کنیم

کالا

کالا در فروشگاه

ارائه کالاهای متفاوت در یک فروشگاه ساز اینترنتی شانس خرید توسط مشتری را بیش‌تر می‌کند پس بهتر است به ارائه یک نوع محصول بسنده نکنید. دسته‌بندی محصولات را در فروشگاه اینترنتی جدی بگیرید زیرا به مخاطبان کمک می‌کند کالا موردنظرشان را راحت‌تر پیدا کنند و از جست‌وجو در داخل سایت شما خسته نشوند.

زمانی که کالایی را داخل فروشگاه اینترنتی خود می‌گذارید برای جذب اعتماد مشتری نسبت به صحت کیفیت محصول و خدمات فروشگاه بهتر است همراه معرفی محصول اطلاعات و عکس‌های باکیفیت مربوط به آن را داخل وب سایت بارگزاری کنید تا مخاطبان بتوانند با رضایت بیش‌تری خریدشان را انجام بدهند.

نکته آخری که در این بخش وجود دارد این است بهتر است برای تمام محصولات یک فروشگاه اینترنتی گزینه نظرسنجی و نظرات کاربران درباره کیفیت محصول و خدمات فروشگاه وجود داشته باشد تا کاربران بتوانند نظرات‌شان را درباره خرید از آن فروشگاه با دیگران به اشتراک بگذارند.

ارائه خدما مناسب به مشتری

ارائه خدمات مناسب برای مشتریان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک فروشگاه اینترنتی برای جذب اعتماد مشتری و تبدیل آن به مشتری وفادار است. برخی از فروشگاه‌های آنلاین بزرگ دارای گروه پشتیبانی بسیار قوی هستند تا به درخواست مخاطبان درباره راهنمایی برای خرید یک محصول، رسیدگی به شکایات، پاسخگویی به سوالات مشتریان و… رسیدگی کنند.

بخشی یگر از خدماتی که فروشگاه‌های آنلاین برای مشتریان خود ارائه می‌دهند مربوط به تضمین سلامت کالا، پس‌گرفتن کالا برگرداندن وجه آن به مشتری، ارسال رایگان محصول، ارائه کدهای تخفیف گوناگون و… است که فروشگاه اینترنتی با ارائه آن‌ها می‌تواند به افزایش رضایت خریداران کمک کند.

رعایت اصول UI و UX

یکی از پایه‌ای‌ترین ویژگی‌هایی که یک فروشگاه خوب باید داشته باشد این است که اصول UI و UX را به‌خوبی رعایت کرده باشد. اجازه بدهید ابتدا شما را با این دو اصطلاح آشنا کنیم:

  • UI (User Interface)

بسیاری از فروشگاه‌ها مانند بوتیک‌های لباس به ظاهر فروشگاه خود بسیار توجه می‌کنند تا زمانی که مشتری در آن‌جا راه می‌رود مجذوب محصولات و دکراسیون شود. فروشگاه‌های اینترنتی از این قاعده مستثنا نیستند و باید برای جذب مخاطبان طراحی زیبایی را روی وب سایت خود پیاده‌سازی کنند تا مخاطب از جست‌وجو داخل سایت خسته نشود.

درواقع اگر بخواهیم برای اصطلاح UI یک تعریف کلی ارائه بدهیم باید بگوییم به تمام کارها و طراحی‌هایی که برای زیباسازی یک وب سایت جهت جذب مخاطب انجام می‌شود UI می‌گویند.

  • UX (User Experience)

هرچه‌قدر هم که UI یک سایت قوی باشد اگر کاربر از جست‌وجو در سایت شما خاطره خوبی نداشته باشد دیگر به سایت شما برای خرید مراجعه نمی‌کند. UX درواقع احساس و تجربیاتی است که کاربر از جست‌وجو در داخل سایت شما به‌دست آورده است و این تجربیات در این موضوع که بازهم برای خرید به فروشگاه شما مراجعه می‌کند با خیر بسیار تاثیرگذار است.

یکی از عواملی که در UX سایت فروشگاه آنلاین تاثیر زیادی دارد سرعت عمل آن سایت است به‌طوری که دسترسی به بخش‌های مختلف سایت آسان باشد و مخاطب زمان زیادی را برای آن صرف نکند.

فروشگاه اینترنتی

ایمنی

یکی از ترس‌های شایعی که در بازدید کنندگان یک سایت مخصوصا سایت فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارند این است که اطلاعات شخصی و حساب بانکی‌شان دزدیده شود. یک فروشگاه اینترنتی خوب برای جذب عتماد مشتریان باید تضمین‌کننده اطلاعات مربوط به حساب شخصی کاربر باشد و هدف و نحوه عملکردشان را برای مخاطبان به‌صورت واضح  توضیح دهد. ایجاد درگاه پرداختی ایمن نیز می‌تواند به اعتمادسازی فروشگاه کمک زیادی کند.

نویسنده: احسان مهدیزاده

								
برچسب ها :
0 0 رای ها
رتبه
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ دمو