۷ الگوی تأثیرگذار بر کسب و کارهای مالی

احسان مهدیزاده
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

۷ الگوی تأثیرگذار بر کسب و کارهای مالی

الگو-کسب-و-کار

آیا با الگوهای تأثیرگذار بر کسب و کارهای مالی آشنایی دارید؟ ایجاد یک الگوی موثر برای رشد کسب و کارهای شما هرگز آسان نیست و به تلاش، داده­ های خوب و مقدار کافی از تحلیل نیاز دارد. در واقع یک الگوی خوب شما را با توجه به رشد شرکت هنگام بروز چالش ­های جدید و بحران­ های غیر منتظره، متمرکز و پیگیر نگه می­دارد.

این امر به شما کمک می­نماید تا به وضوح با کارمندان و سرمایه­گذاران ارتباط برقرار نموده و یک تجارت شفاف و مدرن را بنا کنید.

علاوه بر این، شواهد نشان می‌­دهند که الگوهای تأثیرگذار بر کسب و کار مالی برای موفقیت و رشد طولانی مدت تجارت شما ضروری هستند.

برای مثال، تکنولوژی و چگونگی استفاده از آن، یکی از ارزشمندترین فرصت­ هایی است که سازمان­ ها می­توانند به واسطه آن کسب و کار خود را بهبود بخشند. در این مقاله از فراپیام قصد داریم مهمترین الگوهای تأثیرگذار بر رشد تجارت شما را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید از آنها به منظور فرصت آفرینی و افزایش موفقیت بهره ببرید. تا پایان با ما همراه بمانید.

هفت الگوی تأثیرگذار بر کسب و کارهای مالی کدامند؟

بهره ­گیری از الگوهای زیر می­ تواند کسب و کار شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهند و تنها کافی است که شما بتوانید با برنامه ­ریزی دقیق تمامی از تمامی فرصت­ های خود به گونه ­ای دقیق استفاده نمایید:

۱٫ میان اهداف تجاری و شخصی خود تعادل برقرار کنید

اولین و مهمترین قدم در روند برنامه­ریزی مالی، تعیین اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت شرکت است. در بسیاری از موارد، این اهداف تجاری می­توانند در اهداف مالی شخصی دخالت کرده و با یکدیگر تداخل داشته باشند. به عنوان مثال، اهداف تجاری برای گسترش بازار یا خرید کارخانه جدید می­توانند در اهداف شخصی شما مثل پس انداز برای بازنشستگی یا تحصیلات دانشگاهی فرزندان شما تداخل داشته باشند. از این رو باید بتوانید میان اهداف شغلی و شخصی خود تعادل مناسبی برقرار سازید. در واقع، ترجیح دادن یکی بر دیگری ممکن است به موفقیت مالی طولانی مدت شما آسیب برساند.

۲٫ خدمات پس از فروش باید ستون اصلی تجارت شما باشد

به طور کلی خدمات پس از فروش عنصر اصلی ارتباط با مشتری بوده و شامل تمام خدماتی می­شود که مشتری پس از خرید دریافت می­کند. البته باید به این نکته توجه داشت که خدمات پس از فروش تغییرات روزافزونی را تجربه می­کند.

به عبارتی، این خدمات در گذشته به صورت حضوری و به شکل محدودی وجود داشت اما امروزه باید در هر لحظه بتوان این خدمات را ارائه داد. پس شرکت­ ها و سازمان­ ها باید از اهمیت بالای کیفیت خدمت رسانی آن هم خیلی سریع و با بهره­ گیری از آخرین تکنولوژی­ های روز آگاه باشند تا بتوانند شاهد تأثیر شگرفی بر توسعه کسب و کار خود باشند.

لازم به ذکر است که خدمات پس از فروش به عنوان یک الگوی موثر بر کسب و کارهای مالی، نقش مهمی را رضایت و حفظ مشتریان ایفا می ­نماید. در حقیقت، بهبود این خدمات می ­تواند باعث افزایش وفاداری مشتری و در نتیجه افزایش ارزش برند شما شود.

با این کار، مشتریان مبلغ برند شما خواهند بود و برای طولانی ­مدت با سازمان ارتباط برقرار می­کنند. مشتری راضی و خوشحال سبب جذب مشتریان بیشتر و در نهایت کسب درآمد بالاتری برای سازمان یا شرکت شما خواهد بود.

الگوهای کسب و کار

می ­توان گفت بهبود کیفیت خدمات پس از فروش و نحوه ارائه آن به شیوه ­های مدرن امروزی، نقش محوری در تقویت پیوند میان سازمان و مشتریان دارد.به همین دلیل فراپیام نرم افزار خدمات پس از فروش خود را ارائه کرد.

۳٫ فروش خود را پیش­بینی کنید

برای موفقیت در کسب و کارهای مالی، یکی از الگوهای تأثیرگذار، ارائه برآوری از درآمد فروش شما برای هر ماه، سه ماه و سالیانه می­باشد. در واقع، شناسایی هر الگویی در چرخه ­های فروش به شما کمک می­کند تا تجارت خود را بهتر درک کنید.

به لطف سیستم­ها و نرم افزارهای حسابداری امروزی که از آخرین تکنولوژی ­ها بهره گرفته ­اند می توان برنامه­ریزی­ های دقیقی را ارائه داد که برای ابتکارات بازاریابی و استراتژی­های رشد، بسیار ارزشمند هستند. یک کسب و کار فصلی می­تواند با هدف بهبود فروش در خارج از فصل پیشین، به یک سرمایه­ گذاری بزرگ در طول سال تبدیل شود و یا یک تجارت دیگر، با درک همبستگی در افزایش و رکود در تجارت به دلیل عواملی مانند آب و هوا و یا اقتصاد آماده شود.

پیش­بینی فروش همچنین می­تواند پایه­ای برای تعیین اهداف رشد شرکت شما باشد. به عنوان مثال، هدف شما این است که فروش خود را نسبت به هر دوره قبلی تا ده درصد بهبود بخشید. به عنوان یک قاعده کلی، باید همیشه به خاطر داشته باشید که ارائه محصولات با کیفیت کافی نبوده و باید خدماتی را ارائه دهید که مشتریان همیشه از آن قدردانی کنند. در واقع مورد دوم به همان اندازه که بر کیفیت کالای خریداری شده موثر است، بر رضایت مشتری میز تأثیر می­گذارد.

پس ارائه خدمات به مشتریان و به طور خاص، می­تواند نقشی تعیین کننده در تصویر برند شما داشته باشد. آن همچنین بنیادی است که می­تواند رابط اعتماد و ارتباط عاطفی میان شما و مشتریان باشد.

۴٫ از تکنولوژی و یکپارچگی اطلاعات بهره گیرید

آیا می­دانید منظور از یکپارچگی اطلاعات در سازمان چیست؟ منظور از یکپارچگی اطلاعات به عنوان یکی دیگر از الگوهای تأثیرگذار بر کسب و کارهای مالی، قابلیت اطمینان اطلاعات است.

اعتبار اطلاعات به این بستگی دارد که آیا آنها را از منابع مورد اطمینان دریافت می­کنیم یا خیر. از این گذشته، ارزش اطلاعات برای تصمیم­ گیرنده یا همان مشتری ابتدا در یکپارچگی آن و سپس مفید بودن و قابل استفاده بودن آن نهفته است.

از سوی دیگر، تکنولوژی نیز نقش مهمی را در کسب و کارهای مالی ایفا می­کند. اندازه شرکت شما مهم نیست، بلکه نحوه به کارگیری فناوری در آن مهم است. فناوری مزایای ملموس و نا محسوسی دارد که به شما کمک می­نماید پول به دست آورده و نتایجی را که مشتریان شما در پی آن هستند ایجاد نماید.

در حقیقت، زیرساخت­ های تکنولوژی می­تواند بر فرهنگ، کارایی و روابط یک تجارت تأثیر بسزایی داشته باشد.

فناوری همچنین به یک کسب و کار کمک می­کند تا نیازهای خود را در جریان نقدینگی درک کرده و منابع گران بهایی مانند زمان و فضای فیزیکی را حفظ کند. فناوری­های موجودی انبار به صاحبان مشاغل این امکان را می­دهد تا مدیریت هزینه­ های نگهداری محصولات را به بهترین شیوه انجام دهند.

با استفاده از فناوری مناسب، مدیران همچنین می­توانند با برگزاری جلسات از طریق دنیای مجازی به جای حضور یافتن در شرکت، در وقت و هزینه ­های خود تا حد زیادی صرفه­ جویی کنند.

۵٫ ریسک را با تکامل فناوری مدیریت کنید

ریسک در اشکال مختلفی چون ریسک تجاری، ریسک عملیاتی، ریسک مالیاتی و … وجود دارد. مدیریت ریسک منابع مختلف برای هر صاحب مشاغل و مدیر موفق یک مهارت اجباری است. تهدیدهای خارجی می‌­توانند موانع قابل توجهی را در برابر سودآوری و گسترش تحمیل کنند اما در صورت موفقیت آمیز بودن مدیریت می­توان فرصت­ های قابل توجهی را به رشد بلند مدت تبدیل کرد.

تهدیدهای تجاری می‌­توانند ناشی از رقبای جدید، فناوری ­های جدید، تغییر در تقاضای مصرف کننده، الزامات قانونی نوظهور و … باشند.

صاحبان مشاغل باید با بهره­ گیری از الگوهای موثر مدیریت ریسک در صدر این تغییرات باشند و بتوانند آنها را به خوبی کنترل کنند. ریسک عملیاتی نیز می­تواند بر توانایی شرکت­ ها در ارائه خدمات به مشتریان تأثیرگذار باشد.

ریسک مالی نیز می­تواند ناشی از نرخ بهره، بازارهای بی ثبات سهام و کسری نقدینگی باشد. عوامل اقتصادی کلان می‌­توانند بر توانایی مشتریان در پرداخت بدهی آنها تأثیر بگذارد. در نهایت، شما با داشتن استراتژی­ های مالی محکم و مدیریت پول نقد می‌­توانید در برابر تلاطم ­های مالی غیر منتظره مقاومت کنید.

مهمتر از همه تکامل فناوری اطلاعات است که در هر حوزه­ای از زندگی مانند یادگیری، بازاریابی، تجارت، سرگرمی و سیاست تأثیر گذاشته است. مدیریت ریسک نیز یکی از دامنه­ هایی است که بسیار تحت تأثیر این تکامل قرار دارد زیرا عمدتا بر اساس داده­ ها بنا شده است.

فناوری اطلاعات با رشد روزافزون خوت، اتوماسیون فرآیندها را از آغاز شناسایی و پایان دادن به نظارت­ ها، تسهیل می‌­نماید. صاحبان مشاغل با بهره ­گیری از الگوهای فناوری­ های جدید مانند تجزیه و تحلیل، برنامه ­های تلفن همراه، رایانش ابری، برنامه ­ریزی منابع سازمانی و ریسک و انطباق می‌­توانند ریسک را به خوبی مدیریت کنند.

۶٫ استعدادیابی به رشد سازمان شما کمک می­کند

یکی از الگوهای مهم در رشد کسب و کارهای مالی، مدیریت استعدادها است. مدیریت استعداد یک روند ثابت و متشکل از جذب و حفظ کارکنان با استعداد، توسعه مهارت ­های آنها و ایجاد انگیزه مداوم به منظور بهبود عملکرد آنها می‌­باشد.

در حقیقت، هدف اصلی مدیریت استعداد، ایجاد نیروی انسانی با انگیزه است که در طولانی مدت در شرکت یا سازمان شما باقی بماند. البته شایان ذکر است که روش دقیق دستیابی به این امر از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت خواهد بود.

سازمان­ ها باید به منظور توسعه کسب و کارهای مالی خود مدیریت استعداد را که یک استراتژی تجاری است حفظ کنند. به عبارتی، جذب استعدادهای برتر باعث می­شود که کارفرمایان در رقابت با سایرین پیروز شوند. زمانی که به کارمند خود می­‌گویید که به یک استراتژی مدیریت استعداد متعهد هستید او اطمینان حاصل خواهد کرد که فرصت پیشرفت حرفه ­ای دارد و از این رو، وظایف خود را به بهترین شکل انجام می­دهد. مطالعات به طور مداوم نشان می­دهند که فرصت ادامه رشد و توسعه مهارت­ های شغلی و شخصی با انگیزه اصلی کار و ماندن کارمندان در حیطه شغلی خود به وجود می­آید.

کسب و کار

علاوه بر موارد بالا، با مدیریت استعداد و یا در واقع با استخدام کارمندان با استعداد، سازمان شما قوی­تر شده و برای مقابله با تغییرات و خطرات در هر موقعیتی آماده است. آن همچنین باعث ایجاد نوآوری می­شود.

در هر صنعت، فناور ی­های جدید همیشه در صحنه نقش­ آفرینی می­کنند و کارمندان با استعداد قادر به یافتن روش­هایی هستند تا توانایی ابزارهای جدید را مهار کرده، مشکلات را حل کنند و ایده­ هایی را برای موفقیت سازمان ارائه دهند.

استراتژی مناسب مدیریت استعداد همچنین این امکان را به شما می­دهد تا تیمی سازنده­تر تشکیل دهید. این تیم می­تواند بسیار مفیدتر از داشتن یک عده افراد خلاق و با استعداد در سازمان شما باشد.

۷٫ از شبکه­ های اجتماعی برای رونق کسب و کار خود بهره گیرید

اکثر سازمان­ های موفق اذعان می­دارند که شبکه­ های اجتماعی یک ابزار ضروری برای کسب و کار آنها بوده و از آن برای خدمت رسانی و تبلیغات محصولات و خدمات خود بهره می­گیرند.

می­توان گفت دو دلیل عمده پیمانکارانی که از شبکه ­های اجتماعی استفاده می­کنند مشتریان و رقابت هستند. در واقع این یک روش کارآمد برای ایجاد تعامل با مشتریان می­باشد.

 در Fort Worth، تگزاس، یک پیمانکار ادعا می­کند که پنجاه درصد از تجارت خود را از فیس بوک دریافت می­کند. تحقیقات نشان می­دهند که تقریبا نیمی از پیمانکاران در شبکه ­های اجتماعی حضور دارند. بیش از ده درصد نیز از فیس بوک برای تبلیغات استفاده کرده و بیست درصد نیز می­‌گویند که یوتیوب بخش مهمی از مشاغل آنها است.

بازاریابی در شبکه­ های اجتماعی یک روش قدرتمند برای کسب و کارها و در هر اندازه­ای است تا بتوانند به مشتریان خود برسند. مشتریان شما در حال حاضر از طریق رسانه­ های اجتماعی با برندهای تجاری در تعامل هستید و اگر شما مستقیما از طریق این سیستم­ ها مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و یا پینترست با مخاطبین خود صحبت نمی‌­کنید، بدون شک آنها را از دست خواهید داد. بازاریابی عالی از طریق این شبکه ­های اجتماعی می­تواند موفقیت چشمگیری را در کسب و کار شما ایجاد کند.

جمع­ بندی

اکنون که با مهمترین الگوهای تأثیرگذار بر کسب و کارهای مالی آشنا شدید می‌­توانید از طریق آنها، گام­ هایی را برای برنامه ­ریزی و رشد شغلی خود برداشته و حداکثر سود را از فروش محصولات و ارائه خدمات خود به دست آورید. با ارزیابی این الگوها و به ­روزرسانی منظم برنامه مالی شرکت می‌­توانید بهترین روش­ ها را دنبال کرده و در آینده­ای نه چندان دور شاهد موفقیت چشمگیر خود باشید.

نویسنده: احسان مهدیزاده

								
برچسب ها :
0 0 رای ها
رتبه
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ دمو