صفحه اصلی

درباره فراپیام

محصولات

راهکارها

خدمات

پیوستن به فراپیام

خرید اینترنتی

تماس با ما

بلاگ

مدیریت موجودی کالا امری حیاتی در کسب و کار | نرم افزار فراپیام

مدیریت موجودی کالا بخشی از مدیریت زنجیره تامین کالا (SCM) می باشد که در سازمان ها و کارخانه ها میزان و نحوه ذخیره سازی کالا و مواد را از مراحل تولید تا مرحله عرضه و تقاضای محصول مدیریت می کند. به عبارتی میتوان گفت مدیریت موجودی کالا به شما کمک می کند تا میزان ذخیره کالا ، مواد ، و محصولات را سنجیده تر مشخص نمایید. برای مثال اگر بیش از اندازه مواد را در انبار کارخانه ذخیره کنید ، منابع مالی را بی جهت مصرف کرده اید و از طرفی ریسک نگه داری مواد ، هزینه بیمه انبار و.... را بالا برده اید.

. معمولا پارامترهایی از قبیل میزان عرضه و تقاضا ، وضعیت ناوگان نقل و مبادلات کالا ، شرایط محیطی و اقتصادی و اجتماعی ، نحوه عملکرد سازمان در سفارش گیری و تولید ، در تعیین سیاست گذاری مدیریت کالای سازمان شما تاثیر گذار خواهد بود. با توجه به اینکه پارامترهای بالا میتواند مرتبا تغییر کنند جهت اطلاع و تصمیم گیری در شرایط مختلف حتما باید از ابزارهای قدرتمند و سریع استفاده نمایید تا از رغبای خود پیشه بگیرید.

اهمیت مدیریت موجودی کالا

در کسب و کارهای امروزه مدیریت موجودی کالا میتواند به دلایل زیادی اهمیت داشته باشد. اولین و مهمترین دلیل این است که ، مدیریت موجودی کالا به شکل صحیح میتواند در قیمت تمام شده محصول تاثیر بسزایی داشته باشد و در نتیجه آن کاهش بهای تمام شده محصول میتواند رضایت مشتری را برای شما همراه داشته باشد. همچنین تحویل کالای به موقع به مشتری و کاهش زمان در تحویل سفارشات و ارائه برنامه از پیش تعیین شده میتواند در کسب رضایت مشتری از شما تاثیر بسزایی داشته باشد. اگر مدیریت موجودی کالای سازمان به شکل صحیح وجود نداشته باشد در ابتدا خط تولید با مشکل مواجه خواهد شد و در نتیجه تحویل سفارش های مشتریان با مشکل مواجه خواهد شد و ممکن هست از ادامه همکاری با شما صرف نظر نمایند.

مدیریت موجودی کالا امری حیاتی در کسب و کار | نرم افزار فراپیام

در مقابل شما مجبور خواهید بود تا محصول را با تخفیف های غیر استاندارد در بازار عرضه نمایید تا هزینه تامین مواد برای تولید برای شما فراهم شود. بنابراین شما میتوانید با هدایت و مدیریت لجستیک سازمان خود به شکل صحیح، کسب رضایت مشتریان را همراه داشته باشید و همواره از رقبای خود در بازار پیشه بگیرید.

انواع موجودی کالا در صنایع تولیدی :

به طور کلی موجودی کالا در صنایع تولیدی به 4 نوع دسته بندی می شود :

-موجودی مواد اولیه خط تولید-1

2-موجودی محصولات در جریان ساخت

3-موجودی محصولات ساخته شده

4-موجودی مواد و ملزومات ساخت

مدیریت موجودی کالا امری حیاتی در کسب و کار | نرم افزار فراپیام

معمولا هر کدام از این موجودی ها با توجه به مدل های تامین کالا در صنایع مورد استفاده نفرات سازمان قرار خواهند گرفت. برای مثال دغدغه مدیر خط تولید همواره موجودی مواد در انبارها می باشد و یا دغدغه مدیر فروش موجودی انبار محصولات و محصولات در جریان ساخت می باشد. با توجه به نحوه تامین کالا توسط سازمان ، میزان اهمیت اطلاع از هر کدام از موجودی ها تعیین میشود. علاوه بر آن شما می بایست از موجودی انبارهای تامین کنندگان کالاهای خود مطلع باشید تا در تحویل سفارش ها به مشتریان خود دچار خلل نشوید.

انواع مدل های تامین کالا از نظر کمیت :

به طور کلی انواع مدل عرضه تقاضا به مصرف کننده به انواع حالت های زیر تقسیم بندی می شود:

تامین کالا بر اساس میزان سفارش مشتری :

در این مدل میزان تامین و تولید محصول بر اساس سفارشات مشتریان انجام می شود. از مهترین معایب این روش این است که اگر مشتری جدیدی به سمت ما گرایش پیدا کند توان پاسخگویی آن را نخواهیم داشت و باید سفارشات این مشتری را در صف الویت بندی تولیدات خود بگزاریم. همچنین در صورتی که مخاطرات غیر پیش بینی شده در تامین مواد خط تولید پیش بیاید میتواند در زمان تحویل محصولات به مشتریان تاثیر گزار باشد.

تامین کالا بر اساس فرمولاسیون برنامه ریزی:

در این مدل بر اساس فرمول و محاسباتی که از قبل برنامه ریزی شده تامین کالا صورت میپذیرد. معمولا محصولاتی که برای اولین بار برای عرضه شدن در بازار و هدف تولید ایجاد تقاضا در مشتریان دارند با استفاده از این روش در بازار حضور می یابند. یکی از مهترین معایب این روش ریسک بالا در تعیین میزان تولید محصول می باشد. همچنین صرف منابع سازمان و ریسک عدم تجدید پذیری سرمایه در آن وجود دارد.

تامین کالا بر اساس تاریخچه فروش :

در این مدل میزان تامین کالا بر اساس سفارشات دوره قبلی مشتریان و تارریچه آنها می باشد. احتمال عدم تمدید خرید از سوی مشتری میتواند در خط تولید و مازاد شدن منابع وابسته آن تاثیر داشته باشد.


مدیریت موجودی کالا امری حیاتی در کسب و کار | نرم افزار فراپیام

همانطور که گفته شد هر کدام از روش های بالا معایب خاص خود را دارد، معمولا مدیران سازمان ها بر اساس نوع کسب و کار و منابعی که در اختیار دارندیکی روش های بالا را در صنعت خود انتخاب می کنند. فارغ از معایب گفته شده هر کدام از روش ها، امروزه با گسترش کسب و کارها و کارآمد شدن فناوری اطلاعات در زنجیره تامین کالا ، پیاده سازی و بهره وری هر کدام از روش های گفته شده فقط توسط سخت افزارها و نرم افزارهای کامپیوتری امکان پذیر خواهد بود و امکان محاسبه دستی توسط انسان ها میسر نمی باشدو یا کاری بسیار سخت و زمان بر خواهد بود.

وابستگی صنایع به فناوری اطلاعات و دنیای نرم افزار تا جایی پیش رفته که امروزه حتی تصمیم گیری های مهم سازمان ها هم توسط سیستم های هوش مصنوعی و پردازش ماشینی انجام میشود.

نرم افزارهای مدیریتی یکپارچه فراپیام با نام اختصاری "یکپارچه" به مدیران و کارشناسان سازمان شما این امکان را میدهد تا هر یک از مدل های زنجیره تامین کالا(SCM) را انتخاب نمایند و با بهره گیری از انواع گزارشات و امکانات موجود بتوانند به انواع موجودی های کالاو رزور آنها در هنگام سفارش در این سیستم دسترسی داشته باشند.

برای درخواست دمو و دیدن امکانات و سیستم های موجود ما میتوانید از طریق فرم درخواست دمو با ما در ارتباط برقرار نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سخن آخر :

همراهان گرامی بدون شک شما نیز در پروسه تامین کالا با مشکلات زیادی مواجه شده اید و تجارب ارزشمندی کسب کرده این بسیار خرسند خواهیم شد که تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

مدیریت موجودی کالا امری حیاتی در کسب و کار | نرم افزار فراپیام

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes
نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره فراپیام

شرکت فراپیام در سال 1375 تاسیس و با هدف بهبود کسب و کار در صنایع مختلف کشور اقدام به شناسایی و تامین نیازهای صنایع مختلف در زمینه به کارگیری و بهره برداری از سیستم های اطلاعات مدیریت نموده و تلاش می نماید تا با تولید بسته های نرم افزاری در این زمینه، بهره برداری از فناوری اطلاعات را با مسیر تامین اهداف مدیران ارشد شرکت ها و صنایع مختلف همسو گرداند.

در مسیر توسعه فعالیت، در سال 1393 به جهت تقسیم صحیح تر فعالیت ها و ماموریت های تخصصی در گروه های کاری مختلف، اقدام به تحول ساختاری و ارتقاء کیفی مدیریت در مجموعه فراپیام نمودیم . در شرایط جدید کلیه فرایندهای گروه، شامل طراحی و تولید نرم افزار ، استقرار و آموزش سیستم ها، خدمات پشتیبانی سالیانه مشتریان ، تحقیق و توسعه R&D ، توسعه بازار و فروش به صورت تخصصی تفکیک شده و در قالب شرکت های عضو هلدینگ، مدیریت و اجرا می گردند. اسامی برخی شرکت های عضو هلدینگ فراپیام به شرح ذیل می باشد :

  • شرکت فراپیام (سهامی خاص) ، هلدینگ مرکزی به شماره ثبت 123472
  • شرکت خدمات ماندگار یکپارچه ایرانیان فراپیام ، شماره ثبت 475820
  • شرکت خدمات ماندگار نظام جامع شایان فراپیام ، شماره ثبت 473712
  • شرکت خدمات ماندگار شبکه فراپیام ، شماره ثبت 475815
  • موسسه آموزشی فراپیام به شماره ثبت 18149

برای دریافت آخرین اخبار ایمیل خود را وارد نمایید


گواهینامه ها و استاندارد های فراپیام

01
03
04
06
07
09
16
18

منوی پایین صفحه

logo-samandehi
مدیریت موجودی کالا امری حیاتی در کسب و کار | نرم افزار فراپیام

گروه شرکت های مهندسی نرم افزار فراپیام

پشتیبانی: 88544977

تهران – خیابان سهروردی شمالی – خیابان میرزای زینالی غربی – پلاک 161 – ساختمان فراپیام

کد پستی : 1576813811