صفحه اصلی

درباره فراپیام

محصولات

راهکارها

خدمات

پیوستن به فراپیام

خرید اینترنتی

تماس با ما

بلاگ

کدینگ حسابداری را دست کم نگیرید | نرم افزار فراپیام

حسابداری سیستمی است که داده های مربوط به فعالیت های واحد تجاری را دریافت و اندازه گیری می کند، سپس آنها را پردازش و در قالب نتایج فعالیت و عملکرد واحد تجاری را به تصمیم گیرندگان گزارش می کند. به همین دلیل حسابداری را "زبان تجارت" نامیده اند. به بیان ساده تر حسابداری دانشی است که با بکارگیری آن اطلاعات مربوط به معاملات و عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی بر یک موسسه، در قالب بدهکار و بستانکار حسابهای مختلف ثبت و نگهداری میشود.

از آنجایی که در فرایند حسابداری رویداد های مالی به تعداد زیاد و در انواع مختلف وجود دارند اگر این رویداد ها دسته بندی نشوند و دارای زیر مجموعه های فرعی نباشند نوعی در هم ریختگی و بی نظمی ایجاد شده که کلیه فعالیت های بعدی در حسابداری را تحت شعاع قرار میدهد . در واقع دسته بندی عملیات های مالی و مشخص کردن سطوح مختلف در آن و تعیین سطوح اصلی و فرعی مانند طراحی نقشه برای ساخت یک ساختمان می باشد. با طراحی یک نقشه ضعیف برای یک ساختمان، آن ساختمان کاربری ضیفی خواهد داشت و در مقابل اتفاقات آتی آسیب پذیر خواهد بود. برعکس، یک نقشه خوب موجب می گردد تا ساختمان بهره وری بالایی داشته باشد و براحتی پاسخگوی نیازهای کنونی و آتی باشد.

برای آنکه سامانه حسابداری یک موسسه کارکرد درست خود را داشته باشد چیدمان درست اطلاعات در جهت رسیدن به اهداف مورد نظر است. در اینجاست که اهمیت طراحی درست سرفصل حساب ها به مثابه نحوه درست چیدمان حساب ها و ذخیره سازی اطلاعات روشن می گردد.

کدینگ حسابداری را دست کم نگیرید | نرم افزار فراپیام

کدینگ حسابها با همه‌ی موضوعات اعم از نوع صنعت نوع فعالیت حتی دامنه کار شرکت و مشتریان و عملیات مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها ارتباط پیدا می‌کند، ؛ به همین خاطر باید قبل از هر چیز یک نظم کلی را در موضوعات مالی شرکت ایجاد کرده و آن‌ها را در قالب عناوین اصلی و فرعی سامان بخشند. در غیر این صورت کارهای انجام شده به درستی قابل پیگیری نخواهند بود. این مسئله به ویژه برای شرکت ‌ها و سازمان‌هایی که دارای ساختار گسترده و شبکه‌های پیچیده‌ی مالی هستند، ضرورت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا انبوهی از اطلاعات مالی ایجاد شده و باید مدیریت شوند که این مدیریت جز از طریق ایجاد یک نظم کلی امکان‌پذیر نیست.

لذا از آنجاییکه کدینگ حسابداری زیر بنای اصلی ساختار شرکتها قلمداد میگردد در تهیه و تنظیم آن باید موارد زیر را رعایت نمود :

  • استاندارهای حسابداری

  • فعالیت شرکت

  • کنترل های داخلی

  • گزارشات مورد نیاز ( درون سازمانی و برون سازمانی )

انواع کدینگ حسابداری عبارت است از :

• حفظی : از شیوه های ساده کد دهی است که بر اساس مختصر نویسی و علامت گذاری در زبان فارسی تعریف شده است. در این روش حروف اول هر کلمه را به مختصر برای بازه کوچکی از کلمات به کار خواهند برد. به عنوان مثال عنوان حساب های پرداختنی ، کد حفظی “ح _ پ” را به آن اختصاص می دهند.

• متوالی : این روش اعداد را به صورت متوالی و به ترتیب پشت سر هم به داده ها اختصاص داده می شود؛ از این روش به کدینگ سریالی نیز یاد میشود.

• سلسله مراتبی : روش سلسله مراتبی روشی با دقت و نظم بالاست که محدودیت در تعداد کالا و یا داده را ندارد.

• توده ای : با این روش کدها می توانند به یک حساب و صرفا جهت استفاده در یک دوره مالی اختصاص داده شوند.

• وجهی: این شیوه از تخصیص اعداد را می توان یک قرارداد استاندارد برای تخصیص اعداد و کدها به شمار آورد ، چرا که در این روش هر عدد معرف نوع خاصی از حساب ها و زیر مجموعه های هر کدام خواهد بود .

انواع سرفصل های حسابداری

کدینگ نوعی دسته بندی عمومی حساب ها در حسابداری می باشد که معمولا د از نوع درختی است. این دسته بندی درختی دارای لایه ها و کد هایی به عنوان سرشاخه و زیر شاخه می باشد که در اصطلاح حسابداری به این نوع دسته بندی و شاخه گذاری ها کدینگ حسابداری گفته می شود.

لایه ها در اصل سطوح دسته بندی حسابدار برای صورت های مالی هستند که باعث طبقه بندی تراکنش های مالی می شوند . در کدینگ حسابداری نوع شرکت و حجم معاملات شرکت در کدینگ حسابداری شرکت ها نقش تعیین کننده ای دارند. از کدینگ حسابداری عمدتا برای ارائه گزارشات مالی و تنظیم صورت های مالی و تراز مالی و دفتر مالی به کار می روند. معمولا برای کدینگ حسابداری 4 لایه تعریف می شود.

دقت داشته باشید که در کدینگ حسابداری چنانچه یک کد در لایه های زیرتر درج شود باید در لایه های بالاتر هم تعریف شده باشد و یا به لایه بالاتر متصل شده باشد.

گروه

گروه حساب ها به عنوان ریشه اولیه و اصلی تعریف کدینگ در حسابداری تعریف میشوند که عنوان کلی را مشخص میکند .

این لایه را گروه های ترازنامه و سر فصل های اصلی سود و زیان تشکیل می دهند. بنا بر این می توان تمامی بدهی های جاری و غیر جاری، درآمد ها و هزینه ها، سرمایه گذاران و حقوق مرتبط با آنها و ذی نفعان دیگر را در این لایه تعریف کرد این لایه معمولا شامل اعداد یک یا دو رقمی است

کل

حساب کل مجموعه حسابهایی هستند که بیانگر کلیت میباشند و حسابهایی هستند که در دفاتر مالی و ترازهای آزمایشی ، صورتهای مالی و سایر گزاشات نمایش داده میشود معمولا نیازها و فعالیت های شرکت از عوامل اصلی این لایه هستند و گروه حساب های شرکت را به ارقام کوچک تر تقسیم می کند که به حساب کل شناخته می شوند. در این لایه از ارقام 2 یا 3 رقمی استفاده می شود. البته برخی نیز اعداد یک رقمی در نظر می گیرند.

کدینگ حسابداری را دست کم نگیرید | نرم افزار فراپیام

معین

حسابهای معین برای تفکیک حسابهای کل و طبقه بندی بهتر حسابها استفاده میشود .درواقع در این لایه تمامی حساب های کل به حساب های ریزتری تقسیم می شوند در این لایه کد ها 2 رقمی تعریف می شوند.

تفصیل

حسابهای تفصیلی برای تفکیک حساب اشخاص ، هزینه ها و … میباشد ، این حسابها ریز شده معین هستندلازم به ذکر است که سطح تفصیلی در برنامه های مالی میتواند به صورت مقید به یک معین و یا شناور باشد که این موضوع با توجه به فعالیت هر شرکت مشخص میشود.

البته به دلیل گستردگی فعالیت شرکتها امکان دارد سطوح تفصیلی ریز تر شود که در نرم افزار های مالی با عناوینی چون مراکز هزینه ، تفصیلی 2 و … شناخته شده اند.

بهترین حالت برای تعریف کد های این لایه استفاده از حساب های یونیک و منحصر به فرد است. این کار باعث می شود همه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای یک حساب منحصر به فرد و یک کد شناخته شده باشند.


کدینگ حسابداری را دست کم نگیرید | نرم افزار فراپیام

طراحی کدینگ حسابداری سبب می‌شود تا اطلاعات مالی به راحتی قابل تفکیک باشند و در مواقع لزوم دسترسی به آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد.پس کدینگ حسابداری اولین و مهمترین رکن و از اصول اصلی و اساسی در حسابداری محسوب میگردد پس به بیان ساده کدینگ حسابداری زیر بنای اصلی و نقطه آغاز ثبت تراکنش های مالی است تعریف سرفصل حساب های متناسب با بنگاه اقتصادی اولین گام در مکانیزه نمودن عملیات حسابداری و باز نمودن عرصه ای برای سهولت استفاده از نرم افزار های مالی خواهد بود .

سخن آخر :

همراهان عزیز بسیار سپاسگزار خواهیم شد اگر نکات مورد نظرتان را در مورد کدینگ حسابداری با ما در میان بگذارید.

کدینگ حسابداری را دست کم نگیرید | نرم افزار فراپیام

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes
نظری برای این مطلب ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره فراپیام

شرکت فراپیام در سال 1375 تاسیس و با هدف بهبود کسب و کار در صنایع مختلف کشور اقدام به شناسایی و تامین نیازهای صنایع مختلف در زمینه به کارگیری و بهره برداری از سیستم های اطلاعات مدیریت نموده و تلاش می نماید تا با تولید بسته های نرم افزاری در این زمینه، بهره برداری از فناوری اطلاعات را با مسیر تامین اهداف مدیران ارشد شرکت ها و صنایع مختلف همسو گرداند.

در مسیر توسعه فعالیت، در سال 1393 به جهت تقسیم صحیح تر فعالیت ها و ماموریت های تخصصی در گروه های کاری مختلف، اقدام به تحول ساختاری و ارتقاء کیفی مدیریت در مجموعه فراپیام نمودیم . در شرایط جدید کلیه فرایندهای گروه، شامل طراحی و تولید نرم افزار ، استقرار و آموزش سیستم ها، خدمات پشتیبانی سالیانه مشتریان ، تحقیق و توسعه R&D ، توسعه بازار و فروش به صورت تخصصی تفکیک شده و در قالب شرکت های عضو هلدینگ، مدیریت و اجرا می گردند. اسامی برخی شرکت های عضو هلدینگ فراپیام به شرح ذیل می باشد :

  • شرکت فراپیام (سهامی خاص) ، هلدینگ مرکزی به شماره ثبت 123472
  • شرکت خدمات ماندگار یکپارچه ایرانیان فراپیام ، شماره ثبت 475820
  • شرکت خدمات ماندگار نظام جامع شایان فراپیام ، شماره ثبت 473712
  • شرکت خدمات ماندگار شبکه فراپیام ، شماره ثبت 475815
  • موسسه آموزشی فراپیام به شماره ثبت 18149

برای دریافت آخرین اخبار ایمیل خود را وارد نمایید


گواهینامه ها و استاندارد های فراپیام

01
03
04
06
07
09
16
18

منوی پایین صفحه

logo-samandehi
کدینگ حسابداری را دست کم نگیرید | نرم افزار فراپیام

گروه شرکت های مهندسی نرم افزار فراپیام

پشتیبانی: 88544977

تهران – خیابان سهروردی شمالی – خیابان میرزای زینالی غربی – پلاک 161 – ساختمان فراپیام

کد پستی : 1576813811