صنعت لوازم خانگی و نرم افزار خدمات پس از فروش

احسان مهدیزاده
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

ایران با جمعیت قریب بر ۸۰ میلیون نفر پتانسیلی قوی برای مصرف لوازم خانگی دارد. این بازار مهم و بزرگ دارای دو دسته تامین‌کننده می‌باشد. در حالت کلی تولیدکنندگان و شرکت‌های بازرگانی واردکننده لوازم خانگی تامین‌کنندگان این صنعت می‌باشند.

اگر نگاهی واقعی به این صنف داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که سهم واردات در این صنعت بسیار بیشتر از سهم تولید می‌باشد، چه بسا که در تولید لوازم خانگی نیز بسیاری از این لوازم به صورت نیمه‌آماده (CKD) وارد کشور شده و در خط‌های تولید تنها این دستگاه‌ها مونتاژ شده یا درصد کوچکی از قطعات آنها تولید این کارخانه‌ها می‌باشد. اینجاست که اهمیت خدمات پس از فروش در این صنعت مشخص می گردد.

با توجه به مسائل فوق‌الذکر و سهم بالای واردات در این صنعت، تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن این صنعت را با مخاطرات زیادی روبه‌رو کرده و سهم کشورهای مختلف در این بازار کاهش یافته است.

هرچند با چشم دوختن تجار ایرانی به بازار چین این کمبودها تا حدودی جبران شده است، اما با توجه به افزایش قیمت ارز و کاهش قدرت خرید مردم، تا حدود زیادی از کیفیت این محصولات کاهش یافته است. با توجه به این عوامل، نیاز به پشتیبانی و گارانتی معتبر در این حوزه به شدت احساس می‌شود.

بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۰ هیات دولت، جهت حمایت از مصرف‌کنندگان کالاهای با کیفیت ایرانی، همه کالاهای ایرانی چه تولیدی و وارداتی باید خدمات پس از فروش مورد تایید سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده را داشته باشند.

هر چند این مصوبه تا چند سال لازم‌الاجرا نبود ولی در چند سال اخیر این مصوبه اجرایی شده است و دو سازمان قانونی حمایت از حقوق مصرف‌کننده و سازمان صنعت و معدن مجری این مصوبه شده‌اند.

در این قانون داشتن نرم افزار خدمات پس از فروش معتبر یکی از شروط لازم برای گرفتن کارت بازرگانی برای شرکت‌های بازرگانی و مجوز تولید برای شرکت‌های تولیدی می‌باشد. در بندهای این قانون داشتن نرم‌افزار خدمات پس از فروش یکی از شروط لازم برای تایید خدمات پس از فروش می‌باشد.

نرم ‌افزار خدمات پس از فروش مذکور بهتر است یک سیستم کدینگ بسیار قوی داشته باشد که همه ابعاد یک سازمان خدمات پس از فروش اعم از قسمت‌های مختلف سازمان، دستگاه‌ها، عیوب، قطعات و بسیاری از آیتم‌های دیگر را در بر ‌گیرد وکمک شایان و قابل توجهی جهت تهیه گزارشات کاربردی و مدیریتی می‌کند. سازمان‌ها با در دست داشتن گزارشات مبتنی بر اطلاعات حقیقی می‌توانند تصمیمات جدی در جهت بهبود کیفیت محصولات خود بگیرد.

به عنوان مثال در شرکت‌های تولیدکننده کالا به‌دست آوردن گزارش خرابی‌های یک دستگاه به خصوص بر اساس عیب‌های آن به سازمان کمک می‌کند تا در صورتی که این خرابی‌ها از درصد خاصی بگذرد اعلام اپید می‌کنند .

و به دنبال راه حل برای آن عیب خاص باشند و یا حتی دستور توقف تولید در جهت بهبود رضایتمندی مشتریان را صادر کنند

از دیگر امکانات این نرم‌افزارها می‌توان به تعریف سناریو برای هر سازمان اشاره کرد. این خصوصیت باعث می‌شود تا خدمات پس از فروش یک سازمان بدون کمترین تغییر سناریو و بلاک دیاگرام خود را در سیستم تعریف کند و با متحمل شدن کمترین هزینه، نرم‌افزار را با ساختار خود منطبق کند.

همچنین از خصوصیات اصلی و مهم این نرم‌افزارها سیستم مبتنی بر کارتابل می‌باشد که برای هر شخص که دارای پست در سازمان می‌باشد یک کارتابل تعریف می‌شود و بلاک‌های تعریف شده در سناریو را به آنها مرتبط می‌سازد. در واقع در این قسمت شما یک اتوماسیون اداری در قسمت خدمات راه‌اندازی می‌کنید تا در کمترین زمان کارها و مکاتبات اداری ارجاع شود و اقدامات لازم در هر کارتابل انجام شود.

به عنوان مثال یک شرکت ممکن است دارای قسمت‌های مختلف در فواصل مکانی گوناگون باشد. قسمت‌هایی مثل انبار و تعمیرگاه‌های مختلف و واحد تولیدی از این بخش‌ها می‌باشد که این خصوصیت نرم ‌افزار خدمات پس از فروش فراپیام همه این قسمت‌ها را به هم وصل می‌کند و همه آنها مانند یک سیستم یکپارچه با هم در ارتباط می‌شوند.

از دیگر ویژگی‌های مهم و درخور این نرم‌افزار می‌توان ببه علاوه داشتن روابط‌عمومی، پذیرش، تعمیرگاه‌ها، نمایندگی‌های مختلف، انبارهای مختلف، مدیریت مشتریان و نظرسنجی هوشمند نام برد که همه آنها در خدمات پس از فروش صنایع مختلف، کاربردی و راهگشا می‌باشد.

بدون شک داشتن پکیج نرم‌ افزار مالی و خدمات پس از فروش در کنار هم نیز بسیار مفید خواهد بود، این دو سیستم ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته و باعث ایجاد یکپارچگی در سازمان‌ها می‌شود. این خصوصیت باعث می‌شود که انتقال اطلاعات بین سیستم مالی و خدمات پس از فروش بدون دخالت کاربر و بدون خطا انجام شود.

تا اینجا به بخش کوچکی از خصوصیات یک نرم افزار خدمات مناسب صنعت لوازم خانگی اشاره کردیم برای اینکه بتوانید بیشتر با اینگونه نرم افزارها آشنا شوید توصیه می شود حتما در این خصوص با فرم دمو نرم افزار را پر نمایید تا در کوتاهترین زمان توضیحات تکمیلی را در این زمینه دریافت نمایید.

بخش‌های مختلف نرم افزار خدمات پس از فروش «فراپیام» کدامند؟

تا به اینجا به برخی از ویژگی‌ها و کاربردهای نرم‌ افزارهای خدمات پس از فروش اشاره کردیم. به طوری که با وضوح بیشتری به ماهیت این نرم‌افزارها آگاهی پیدا کرده‌ایم. گفتیم که شرکت تولید نرم‌افزار فراپیام در این باره قدم‌های مناسبی برداشته و نرم‌افزارهای خدمات پس از فروش آن دارای بخش‌های متنوعی هستند. اگر بخواهیم به‌صورت جزئی‌تر به بررسی این بخش‌ها بپردازیم، موارد زیر در اولویت قرار دارند:

  • سیستم مبتنی بر کارتابل

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، سیستم کارتابل سبب می‌شود تا قسمت‌های مختلف مرتبط با واحد خدمات پس از فروش یک سازمان با هم در ارتباط باشند. کلیه مراحل ارجاع، اقدام و ارجاع کار در کارتابل پوشش داده شده است. این بخش را می‌توان به‌صورت اختصاصی برای هر سازمان طراحی کرده یا سناریو آن را تغییر داد. کارتابل را می‌توان ابزاری کارآمد برای سازمان در نظر گرفت که در آن، کلیه افراد دخیل در حوزه فروش، توزیع و خدمات پس از فروش می‌توانند اطلاعات‌شان را با هم هماهنگ نمایند.

  • سیستم رضایت‌مندی و ارتباط با مشتریان

در این بخش از نرم‌افزار خدمات پس از فروش فراپیام، اطلاعات مشتریان مانند نام، شماره تماس، ایمیل، آدرس و سایر اطلاعات خرید آن‌ها ثبت شده است. با استفاده از این اطلاعات می‌توان با سهولت بیشتری به پیگیری مشتریان فکر کرد. همچنین ارتباط با ایشان و ارائه خدمات پس از فروش به آن‌ها نیز بسیار راحت‌تر خواهد بود. بانک اطلاعات مربوط به اطلاعات مشتریان در این بخش می‌تواند در جهت برگزاری نظرسنجی از مشتریان و همچنین معرفی محصولات جدید به آن‌ها و بازاریابی سازمان هم بسیار کارآمد عمل کند.

  • یکپارچگی اطلاعات و عملیات

طبیعتاً خدمات پس از فروش با واحد مالی و نرم‌افزارهای حسابداری سازمان، رابطه تنگاتنگی دارد. به همین خاطر نرم افزار خدمات پس از فروش فراپیام، توانایی ارتباط یکپارچه با نرم‌افزارهای مالی را فراهم کرده است. آن‌گاه نگرانی از بابت به هم خوردن حساب و کتاب‌ها در اثر ارائه خدمات پس از فروش وجود نخواهد داشت. هرچقدر هم شعبات مختلف یک سازمان از نظر جغرافیایی از هم فاصله داشته باشند، باز هم به کمک این بخش از نرم‌افزار خدمات پس از فروش فراپیام می‌توان پکپارچگی لازم را در بین سیستم‌های آن‌ها ایجاد کرد.

  • پذیرش و رهگیری تحت وب

مشتریان یک سازمان می‌توانند پس از خرید، از روی کد پذیرش و رهگیری که در هنگام خرید دریافت کرده‌اند، خدمات پس از فروش آن را پیگیری نمایند. ثبت این مهم در موبایل، تبلت و لپ‌تاپ مشتریان امکان‌پذیر خواهد بود. در این فرآیند، شماره سریال دستگاه خریداری شده نیز می‌تواند در امر پیگیری آن نقش داشته باشد. این امر به سهولت دریافت خدمات پس از فروش توسط مشتریان کمک می‌کند.

  • ارائه گزارش هوشمند

وقتی خدمات پس از فروش در سطح انبوه به تمام مشتریان یک سازمان تولیدی یا بازرگانی ارائه می‌شود، طبیعتاً گزارش‌گیری از اطلاعات آن سازمان نیز دشوارتر خواهد بود. در همین راستا، امکانی در نرم‌افزار خدمات پس از فروش فراپیام در نظر گرفته شده که به کمک آن می‌توان گزارشات هوشمندی را تنظیم کرد. دریافت این گزارشات به سهولت قابل انجام است و نیازی به تنظیمات پیشرفته ندارد. همچنین لازم به ذکر است که امکان دریافت خروجی گزارشات در قالب فرمت‌های مختلف امکان پذیر است. تحلیل صحیح داده‌ها، آپدیت بودن اطلاعات یکپارچه سازمان و بررسی داده در جهات مختلف در فرآیند گزارشات هوشمند نرم‌افزار خدمات پس از فروش فراپیام مورد توجه قرار می‌گیرد.

  • انعطاف‌پذیری

در هنگام استقرار و پیاده‌سازی نرم افزار خدمات پس از فروش فراپیام، می‌توان بسته به ساختار هر سازمان و کسب‌وکار، سناریوی اصلی نرم‌افزار را تغییر دارد. این امر به تخصصی‌سازی این نرم‌افزار برای هر کسب‌وکار کمک می‌کند. بنابراین نگرانی از بابت تطابق نداشتن گزینه‌های نرم‌افزار با نوع فعالیت سازمان وجود ندارد. چراکه هرچقدر تفاوت باشد، در مرحله نصب و راه‌اندازی این نرم‌افزار، تغییرات لازم اعمال خواهند شد.

شرکت فراپیام تلاش کرده است تا با در نظر گرفتن بخش‌های فوق، نرم افزار خدمات پس از فروش متناسب و نسبتاً کاملی را برای سازمان‌های ایرانی ارائه نماید. این نرم‌افزار می‌تواند بسته به نوع کسب‌وکار شما، شخصی‌سازی شده و انعطاف کافی با نوع فعالیت شما را بدست آورد. بنابراین اگر به دنبال دریافت اطلاعات تکمیلی در این باره هستید، شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در رابطه با نرم افزار خدمات پس از فروش فراپیام، با شماره ثابت – ۰۲۱۸۶۷۴۸ – تماس حاصل نمایید. همکاران ما در اغلب ساعات شبانه‌روز پاسخگوی شما خواهند بود.

 

سخن آخر :

اگر در صنعت لوازم خانگی مشغول به کار هستید و خوشحال خواهیم شد دغدغه های خود را در بخش خدمات پس از فروش با ما در میان بگذارید تا سایرین هم از نظرات شما بهره مند گردند.

نویسنده: احسان مهدیزاده

								
برچسب ها :
0 0 رای ها
رتبه
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ دمو