هموارسازی سود چه کمکی به کاهش مالیات می­کند؟

احسان مهدیزاده
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

هموارسازی سود

قبل از این که بحث تاثیر هموارسازی سود در کاهش مالیات را بررسی کنیم، اجازه بدهید که تعریف مشخص و ثابتی از سود داشته باشیم. برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با تاثیرات هموار­سازی سود بر مالیات تا انتهای این مطلب از شرکت نرم افزاری فراپیام با ما همراه باشید.

معنای سود چیست؟

ساده‌ترین تعریف سود تفاوت بین قیمت تمام شده و قیمت خرید یک کالا است. ولی میزان سود چه تاثیری بر مالیات دارد؟ و ارتباط آن با هموار­سازی سود چیست؟ تمام این موارد در ادامه مطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

معنای هموار­سازی سود چیست؟

به تغییر نوسانات درآمدی هموارسازی گفته می‌شود، در واقع با تغییر دادن هزینه­ ها می­توان باعث ایجاد یک درآمد پایدار در شرکت شد که به معنای هموار سازی سود است.

علت هموارسازی سود سالیانه در مراکز چه می­باشد؟

انتظار کسب سود مشخص در اتمام سال در قبال یک سرمایه خاصی که در محل و شرکت خاصی سرمایه گذاری شده و مورد کاملاً عادی است. معمولاً این کار در شرکت‌هایی که در زمینه بورس فعالیت می‌کنند به ارزش سهام آنها بستگی دارد. در حالت کلی دلایل متفاوت و زیادی می­تواند در بحث هموارسازی سود سالانه یک مرکز تاثیر گذار باشد که درادامه چند مورد از موارد بیان شده است:

  1. بعد از اتمام یک سال که شرکت خاصی به خاطر رعایت نکردن استانداردهای خاصی، سود مشخصی را کسب می­نماید.

یا این که بعد از تصویب شدن یک ماده قانون خاص در بین سهامداران در انتهای کار سود حاصل شده بین سهامداران تقسیم می‌گردد. ولی این مورد به نظرتان چه مشکلاتی می­تواند داشته باشد؟

در لیست زیر چند نمونه از مواردی که ممکن است در سال­ های آینده به خاطر بحران­های ناشی از اقتصاد در روند کسب درآمد شرکت تاثیر داشته باشد بیان شده است:

  • به خاطر بروز نوسانات اقتصادی ممکن است مشکلاتی در بحث تقبل هزینه­ ها به وجود بیاید.
  • امکان نیاز به منابع مالی جهت خرید ماشین آلات و دستگاه‌های خاص در رابطه با کار امکان پذیر است، در واقع امکان دارد به یک منبع مالی نیاز باشد.
  • اگر مشکلی در ماشین ­آلات به وجود بیاید در این حالت نیاز به تعمیر یا خرید دستگاه ­ها جدید خواهد بود.
  • برحسب ترازنامه، سود سنواتی شامل سرمایه سهامداران نیز می­گردد بدین ترتیب امکان افزایش سهام شرکت و اعتبار وجود دارد.
  • و…

در واقع موارد بسیار مختلفی وجود دارد که باید مد نظر قرار داده شود و این هیئت مدیره شرکت­ ها هستند. باید با مدنظر قرار دادن موارد یاد شده باعث ارائه راهکارهای جدید در رابطه با موارد مختلف شوند تا بتوانند در نهایت سود مشخصی را کسب کنند.

تاثیر هموارسازی در کاهش مالیات چیست؟

در حالت کلی هموارسازی سود تاثیر چندانی در وضعیت مالیات شرکت­ ها ندارد؛ در واقع بر حسب منابع مالی مشخص شده مالیات دریافت می­‌گردد و میزان سود یا ضرر نهایی شرکت­ها نمی‌تواند تاثیری در مالیات پرداختی داشته باشد.

در واقع اینکه شرکت­ ها سود دریافت شده را چه می­‌کنند؟ یا چه استفاده­ هایی از آن می­‌نمایند مهم است. مثلاً اگر همه سود دریافت شده به سهامداران پرداخت گردد در نتیجه باید سهامداران مالیات را پرداخت نمایند و شرکت در مقابل آن هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.

ولی اگر شرکت وظیفه نگهداری سود و منابع مالی را داشته باشد و وظیفه ارائه سود در مقابل منبع مالی استفاده شده را به عمده بگیرد در این حالت باید بحث مالیات را تقبل نماید. در حالت کلی هموارسازی درآمد باعث کاهش درآمدهای مالیاتی در آینده می­گردد و این امکان را به وجود می‌آورد تا شرکت‌ها بتوانند استراتژی‌های مناسب‌تری را برای کاهش مالیات اعمال نمایند.

هموارسازی سود چه کمکی به کم شدن مالیات می‌کند؟

از مهم‌ترین اثرات هموارسازی سود در بحث مالیات این است که میزان مالیات بر حسب سود سالیانه مشخص می‌گردد. در حالت کلی میزان سودی که به حساب سنوات ریخته می‌شود شامل پرداخت مالیات است و تنها میزان پولی که در رابطه با خرید ماشین‌آلات و ابزارهای مورد نیاز و یا هزینه‌های تحقیقات انجام می‌شود شامل مالیات بوده و در حالت کلی سرمایه ­گذاری معاف از بحث پرداخت مالیات است.

بررسی بیشتر هموارسازی سود

به تمام اقدامات آگاهانه و استراتژی‌های خاصی که با هدف ثابت کردن سود در سازمان‌ها انجام می‌شود را هموار سازی­ سود می­گویند.این مسئله باعث میگردد تا نوسانات و تغییرهای موجود در بازار تا حد زیادی نتوانند وضعیت موسسات و شرکت‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. به گونه ‌ای که باید با استفاده از اصول حسابداری سالم هموارسازی سود را انجام داد.

در برخی مواقع شرکت ­ها روش‌های حسابداری خود را به خاطر سیاست ­های حسابداری شرکت تغییر می­دهند. مردم همیشه بر این اعتقاد هستند که موسسات برای مخفی کردن نارسایی عملکرد خود روش ­های حسابداری را تغییر می­‌دهند. همچنین وضع­ کنندگان قوانین و مقررات حسابداری تمام سعی خود را می­کنند تا از متدهای مناسب برای هموار­سازی سود و کنترل نوسانات موجود در بازار عرضه کنند.

بررسی ارتباط هموار سازی­ سود و مالیات

بررسی میزان سود

میزان مالیات دریافت شده از سود موسسات یک بخش مهم در اقتصاد تمام کشورها است. در واقع مالیات یکی از موارد موثر در بحث گزارش مالی در شرکت­ ها و موسسات است که دارای اهمیت فوق‌العاده بالایی بوده و بر حسب استانداردهای حسابداری و با هدف ارائه گزارش­های نقدی مالیات اختصاص داده می‌شود.

در حالت کلی منبع مالیاتی ایران مربوط به مالیات دریافت شده از سود موسسات و شرکت‌ها است که باعث تامین هزینه عمومی جامعه می­گردد. به گونه‌ای پرداخت این نوع مالیات از اهمیت بالایی برخوردار است.

ولی در برخی مواقع بعضی از شرکت ها و موسسات مالیات را یک بار اضافه و سنگین بر دوش خود می‌­بینند و همیشه در جست‌وجوی روش‌هایی برای اجتناب از پرداخت آن هستند. در حالت کلی یکی از اهداف هموارسازی سود کاهش دادن میزان مالیات است که در واقع از جمله موارد خاصی است که موسسات و شرکت­ ها برای گریز از پرداخت مالیات انجام می‌دهند.

گریز از پرداخت مالیات

گریز از پرداخت مالیات تعریف ­های متعددی دارد؛ در حالت کلی به استفاده از تمام استراتژی­ ها در بحث برنامه‌ریزی مالی یک موسسه یا شرکت که با هدف کاهش دادن مالیات انجام می‌شود را می‌توان به معنای گریز یا اجتناب از پرداخت مالیات بیان کرد. مثلاً سرمایه گذاری در اوراق مشارکت یا استفاده نمودن از روش‌های حسابداری خاص برای صرفه جویی در بخش مالیاتی از جمله مواردی هستند که استفاده می­شوند.

برحسب مطالعاتی که انجام شده است بحث گریز از مالیات نشان دهنده این است که به دلیل این که مالیات یکی از موارد سودآوری موسسات و شرکت‌ها است اجتناب از این مورد باعث کاهش محتوای اطلاعاتی سود می‌شود.

در واقع به همین دلیل است که همیشه مدیران مراکز کارهای لازم را در رابطه با اجتناب از مالیات انجام می‌دهند و همیشه در بحث سودآوری شرکت با مشکل مواجه می‌شوند.

بر حسب مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ در آمریکا انجام شده است مشاهده می­گردد که موسساتی که به ظاهر شفافیت اطلاعاتی در رابطه با کارکرد شرکت را دارند بیشتر از روش ­های جلوگیری از پرداخت مالیات استفاده می‌کنند. همچنین بر حسب تحقیقاتی که در سال ۱۳۹۲ در ایران انجام شده ، بیانگر همین مورد است.

بر حسب مطالعات دیگری که در سال ۲۰۱۳ انجام گردیده مشخص شده است که موسساتی که هموارسازی سود مشمول مالیات را انجام داده‌اند برای گریز از مالیات عملکرد خوبی داشته‌اند. همچنین محتوا یا اطلاعات سودی که شامل مالیات است در این مراکز کاهش چشمگیری داشته. در حالت کلی مدیران شرکت­ ها با هدف کاهش مالیات بحث هموار­سازی سود را انجام می‌دهند.

همچنین تحقیق­ های دیگری که در سال ۱۳۹۳ انجام شده، بیانگر این است که بحث هموارسازی سود مشمول مالیات می‌­تواند تاثیر مثبتی در اجتناب از پرداخت مالیات داشته باشد. علاوه‌بر موارد بیان شده در سال ۱۳۹۳ با بررسی این مورد مشاهده شد که بحث هموارسازی سود شامل مالیات باعث شده است تا بحث کاهش مالیات در سال‌های آتی برای شرکت‌ها فراهم گردد.

در واقع جزو بهترین روش ­ها برای اجتناب از مالیات است که نتایج موفقیت‌آمیزی را در پی دارد. پس می‌توان به این نتیجه رسید که باید بحث سیستم مالیات و استانداردهای مشخصی که در رابطه با حسابداری وجود دارد باید بررسی شوند

 و تجدید نظر­های لازم در رابطه با استانداردهای حسابداری انجام گیرد تا شکاف‌های موجود در این امر بسته شود.

بررسی انواع مالیات در بازار سهام

بحث افزایش یافتن مالیات در بازار فروش سهام یا میزان مالیاتی که بر سود حاصل از فروش سهام لحاظ می‌گردد امروزه یکی از خبرهای پرحاشیه شده است. در واقع افزایش بیش از اندازه ارزش سهامداران در بازار سرمایه و افزایش یافتن بازدهی آن باعث شده است میزان مالیاتی که برای آن لحاظ می­گردد نیز افزایش یابد. در حالت کلی مالیات در بازار سرمایه می‌تواند به دو صورت برای افراد سود‌آور باشد.

اگر بخواهیم به صورت ساده‌تر بیان کنیم در مرحله اول باید با خرید کردن سهام یک شرکت، افرادی که سهام خریده اند در سود یا زیان آن سهیم می‌شوند.

در صورت کلی فعالیت­ های خاصی را انجام می‌دهند و در پایان سال میزان سود یا زیان کلی مشخص می‌­گردد. اگر در انتهای سال سودی کسب گردد در این حالت مقداری از سود به سهامداران اختصاص داده می­شود. همین‌طور میزان ارزش سهام موجود ممکن است چندین برابر شده باشد. در حالت کلی افزایش یافتن ارزش سهام مهم‌ترین خواسته افراد است.

در ایران اگر بحث فروش سهام انجام گیرد در این حالت میزان مالیات لحاظ شده برای آن، حدود نیم درصد از کل ارزش سهام معامله شده است. در واقع این قانون برای حمایت کردن از بازار سرمایه و همچنین هدایت میزان نقدینگی است. همچنین لازم به ذکر است که اگر سودی به سهامداران تعلق می­گیرد در این حالت باید مالیات به وسیله شرکت پرداخت گردد.

لازم به ذکر است علاوه‌بر میزان مالیاتی که از سهام معامله شده دریافت می­گردد، همچنین کارمزدی نیز برای شرکت‌های کارگزار مشخص می‌شود. که این میزان کارمزد برای خریداران و فروشندگان می­تواند متفاوت باشد و در حالت کلی میزان آن حدود یک و نیم درصد از هر معامله است که دریافت می­‌گردد.

پس می‌­توان نتیجه گرفت که قوانین مشخص کننده مالیات، علاوه‌بر این که باعث ایجاد درآمدی برای دولت‌ها می‌­گردد یک ابزار مناسب برای کنترل بازار­های متفاوت است. به گونه‌ای باعث مدیریت نقدینگی در سطح جامعه می­‌شود. همچنین باعث تامین شدن منابع مالی شرکت‌های سهامی از دستاوردهای بازار سرمایه می­­گردد. در واقع بازار بورس بر حسب ماهیتی که دارد امکان جذب کردن سرمایه­های کلان و یا خرد را در بین اقشار مختلف دارد.

همین مورد سبب رونق هر چه بیشتر بازار سرمایه شده‌ است و در حال حاضر قانون‌گذاران مدیران دولتی تمام سعی خود را می­‌کنند تا استراتژی­های خاص را در این بازار سرمایه پیاده نمایند. مثلاً برحسب قانون ­های تصویب شده از طرف شورای عالی اقتصادی مقدار مالیاتی که از فروش سهام دریافت می گردد از نیم درصد به حدود یک دهم درصد در سال ۹۷ کاهش یافته است.

سود هموارسازی

برنامه سیاست مداران این است که با افزایش دادن میزان مالیات در بودجه سالانه کل کشور و کم کردن میزان وابستگی آن به منابع نفتی را ممکن کنند.

در واقع به همین دلیل است که امروز لایحه‌های مختلفی بر اعمال مالیات در بازار سرمایه مطرح می­‌گردد و امروز جزء داغ­ترین مباحث روز در بازار است. یکی از جدیدترین طرح­ هایی که به وسیله مجلس شورای اسلامی ارائه شده این است که باید قانون مالیات سرمایه اصلاح گردد. در واقع هدف از این کار دریافت مالیات از سرمایه‌داران کلان و همچنین استفاده از این سرمایه در بخش‌های راکد است.

پس می‌توان به این نتیجه رسید که هدف و برنامه کلی سیاستمداران تنظیم بازار و به گونه­ ای دریافت مالیات مناسب از افراد سرمایه دار، انتقال دادن این سرمایه به بازار، تنظیم بازار و استفاده کردن از این نقدینگی در بخش‌های مشکل‌دار جامعه است. تا حدودی عملی کردن این کار می‌تواند باعث شود تا بسیاری از مشکلات رفع گردد.

بیشتر بخوانید :


نویسنده: احسان مهدیزاده

								
برچسب ها :
0 0 رای ها
رتبه
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ دمو