مشتری راضی یا مشتری وفادار

احسان مهدیزاده
زمان مطالعه : 12دقیقه دیدگاهها

مشتری راضی یا مشتری وفادار

در سلسله مقالات شرکت فراپیام به تعریف صحیح مشتری وفادار و چگونگی تبدیل یک مشتری به مشتری راضی و سپس مشتری وفادار پرداخته است.در دنیای بازاریابی، وفاداری مشتری واژه و اصطلاحی است که بطور گسترده مورد سوتفاهم قرار گرفته است.

این در حالی است که عمدتا این باور شکل گرفته که رضایت مندی مشتری و وفاداری مشتری یک مفهوم هستند، اما در حقیقت این‌ها دو ماهیت کاملا متفاوت هستند.

تقریبا هر شرکتی رضایتمندی مشتری را به وسیله برخی از انواع بازخوردهای مشتری می‌سنجد، تنها برندهای کمی هستند که قادرند وفاداری مشتری را بسازند و ایجاد کنند.

باید به این نکته توجه کرد که یک مشتری راضی لزوما یک مشتری وفادار نیست یک مشتری می‌تواند خیلی از محصولات و خدمات شما راضی باشد اما با این اوصاف، بخاطر قیمتی بهتر به سمت تولیدکننده‌ی دیگری برود.

طبق مواردی که بیان شده، فرمول و راهکاری مشخص برای ایجاد و بهبود وفاداری مشتری وجود ندارد کسب وفاداری مشتریان فرمول پیچیده ای ندارد فقط کافی است به جزئیات کوچک ارتباط با مشتریان توجه داشته باشیم..

دادن امتیازات ویژه به مشتری

جایزه‌ها میانبری برای وفاداری مشتری هستند. مشتریان به سورپرایزها و هدایا در تمامی شکل‌ها علاقه‌مند هستند. یک کارت تشکر شخصی سازی شده، دستیابی به یک رویداد خاص، برخی از روشهایی هستند که قدردانی شما را نسبت به مشتریان کسب و کارتان نشان می‌دهند.

نسبت به جلب وفاداری مشتریان وفادار باشید

رضایتمندی یک وجهه و مرحله است در حالی که وفاداری یک فضیلت محسوب می‌شود. برای اینکه انتظار، وفاداری را از مشتریان داشته باشیم، شرکت‌ها باید وفاداری خودشان را نسبت به مشتریان به همان نسبت نشان دهند. به عبارتی ساده‌تر، شرکت‌ها باید برای حفظ و نگهداشت مشتریان خود و مدیریت رابطه با آنها سرمایه‌گذاری کنند. آنها را فقط در طول چرخه فروش تعقیب نکنید.

آنها را حتی بعد از فروش نیز درگیر خود نگهدارید، به آن‌ها نشان دهید که با فعالیت‌های خود مراقب آنها هستید که تجربه خوبی داشته باشند. برای اینکه وفاداری مشتریان را به دست بیاورید، به آنها نشان دهید که در ابتدا شما به آنها وفادار هستید.

قابل اطمینان باشید

زمانی که به وعده‌های خود در قبال مشتریان عمل می‌کنیم، به مشتریان نشان می‌دهیم که برای ما ارزشمند هستند و ما قابل اطمینان هستیم.

همچنین، احترام آنها نسبت به ما با هر تعهدی که از سوی ما محقق می‌شود، افزایش پیدا می‌کند. وفاداری مشتری بطور خودکار زمانی افزایش پیدا می‌کند که مشتریان ما را بخاطر خلوص نیت‌مان به یاد می‌آورند، بجای اینکه درباره ما این فکر را داشته باشند که در تحقق وعده‌هایمان ناتوان هستیم.

مشتریان منظم و معمول خود را شناسایی کنید و روی آنها بیشتر سرمایه‌گذاری کنید

مشتریان خیلی زیاد هستند، اما از بین آنها کدامیک واقعا به ما کمک می‌کند تا رشد کنیم؟ آنهایی را که هرگز شما را در طول فراز و فرودهای کاریتان ترک نخواهند کرد بشناسید، چرا که آنها نیاز دارند تا به خوبی شناسایی شوند و با مراقبت و توجه ویژه‌ای با آنها رفتار شود.

بدون شک، هر مشتری مستحق توجه ماست، اما سرمایه‌گذاری روی آنهایی که وفاداری طولانی مدت خواهند داشت را باید بدون شک در لیست اولویت‌ها قرار دهیم.

به غیر از مواردی که در بالا ذکر شد، گرم گرفتن با مشتریان، پرداختن به امور مشتریان و قابل دستیابی بودن، موارد بیشتری هستند که در کنار موارد بالا به شکل کاملا واضح باعث افزایش وفاداری مشتریان می‌شوند. مشتریان به خاطر می‌آورند که مکالمه‌ها با یک سازمان چگونه شروع می شود و چگونه خاتمه پیدا می‌کند.

به غیر از مواردی که در بالا ذکر شد، گرم گرفتن با مشتریان، پرداختن به امور مشتریان و قابل دستیابی بودن، موارد بیشتری هستند که در کنار موارد بالا به شکل کاملا واضح باعث افزایش وفاداری مشتریان می‌شوند. مشتریان به خاطر می‌آورند که مکالمه‌ها با یک سازمان چگونه شروع می شود و چگونه خاتمه پیدا می‌کند.

سخن آخر

در مقالات آتی فراپیام، سعی در تشریح این مفاهیم و همچنین بررسی نقش ابزارهای مکانیزه نرم‌افزاری برای رسیدن به مشتریان وفادار خواهد داشت، بنابراین بسیار خرسند خواهیم شد که نظرات شما را هم بشنویم تا در مقالات بعدی نظرات شما را نیز مطرح کنیم.

نویسنده: احسان مهدیزاده

								
برچسب ها :
0 0 رای ها
رتبه
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
دانلود کاتالوگ دمو